Řadu let neodmyslitelně patří k vísce pod Čerchovem jako erudovaný průvodce. Nadšení 63letého Jana Riederera pro historii a vše, co se v Peci dosud odehrálo, je natolik zásadní, že neváhal nedávno strávit hodiny času ve školních lavicích.

„Dozvěděl jsem se, že je možné absolvovat kurz Pojďte s námi na venkov, což byla série přednášek na střední škole v Horšovském Týně. Chodil jsem tam přes dva měsíce každý čtvrtek odpoledne a jednalo se o průvodcovství," říká Riederer.

Hlavním smyslem kurzu bylo, aby každá vesnice měla jednoho člověka, který by dokázal zájemcům podat seriózní výklad o místních pamětihodnostech a historii. „Sice už pár let tady u nás v Peci průvodce v naší prokopské kapli a Dřevorubeckém muzeu dělám, ale chtěl jsem vědět a ověřit si, zda provádím návštěvníky správně a jestli bych mohl ještě něco zlepšit," uvádí k důvodu své účasti.

„Kurz byl veden na velice profesionální úrovni, což mne i překvapilo. Dostávali jsme informace z turistického ruchu a bylo to ohromně zajímavé, některé informace byly pro mne úplně nové. Bylo to perfektní. Na závěr jsme měli i výlet do Klatov, Sušice a Hartmanic. V Klatovech se nás ujal profesionální průvodce pan Koura, který nás současně také na závěr kurzu zkoušel," popisuje Riederer.

Absolventi kurzu si museli vylosovat jednu z 20 památek Domažlic a Horšovského Týna.

„Kdybych si vylosoval například Galerii bratří Špillarů, měl bych snadný život, neboť znám o Špillarovi spoustu takových věcí, které se nikde ani nedočtete. Ale vyšel na mne týnský kapucínský klášter a já o něm musel minimálně čtvrt hodiny mluvit. A i když jsem o něm původně nevěděl nic, moc se mi to líbilo, neboť během přípravy jsem si našel spoustu zajímavých informací," vypráví s tím, že zkouškou prošel a obdržel certifikát průvodce. Současně se dozvěděl potěšitelnou zprávu: jako průvodce-samouk nedělal chyby, a co se týče prezentace obce Pec, i ta je na úrovni.