Velký úspěch mělo uvedení dvojjazyčného, německo–českého divadelního představení „Ktož sú boží bojovníci“, jímž v Regensburgu studenti tamějšího Gymnázia Wernera von Siemense a domažlického Gymnázia J. Š. Baara přiblížili bavorskému publiku dobu husitskou.

Nad představením převzala záštitu bavorská státní ministryně pro hospodářství, infrastrukturu, dopravu a technologie Emilia Müller, která již byla patronkou německého uvedení předcházející dvojjazyčné divadelní hry „Život na hranici“.

Píseň „Ktož sú boží bojovníci“, jíž celé představení začíná, zazněla v Regensburgu dvakrát. Zatímco dopoledne tvořili publikum žáci vyšších ročníků Siemensova gymnázia, večer zasedla do improvizovaného hlediště ve velké školní tělocvičně veřejnost.

„Pro naši školu je ctí spolupracovat na podobném projektu. Minulé představení Život na hranici bylo pěknou podívanou, ale tuto hru mohu díky historickému pozadí označit za velmi působivou hodinu dějepisu,“ uvedl ředitel regensburského gymnázia Richard Sparrer po večerním představení při neformálním rozhovoru se svou domažlickou kolegyní Janou Štenglovou.

„K úspěchu je zapotřebí spolupráce obou stran. Jsem potěšen, že obě naše školy mají schopné zástupce jak v řadách pedagogického sboru, tak i mezi studenty, kteří společným úsilím dokáží uvést do života takový projekt, jakým je dvojjazyčné divadelní představení,“ zdůraznil ředitel Siemensova gymnázia.

Potlesk po večerním uvedení historické hry odplavil napětí, které pociťoval jak Wolfgang Friedl, jenž je duší celého projektu, tak i jeho kolegyně z regensburského gymnázia Regina Leitnerová.

„Cítím ulehčení a těší mne, co vaši i naši žáci dokázali. Nebylo pro ně jednoduché sehrát dvě představení v jeden den. Dopoledne vystoupili před přibližně třemi stovkami našich studentů a k tomu už je zapotřebí i určitá dávka odvahy,“ snažila se Leitnerová vžít do situace přímých aktérů představení.

„Večer, když už hráli podruhé, se mohli více vžívat do svých scén a výstupů. Byla radost se na ně dívat,“ nezastírala svoji spokojenost.

O projekt projevila zájem i bavorská média. Mezi diváky usedla reportérka místního rádia i redaktor deníku Mittelbayerische Zeitung, kteří sledovali večerní představení a hovořili s bavorskými i českými pedagogy a účinkujícími studenty.

Autor: Jan Pek