Státní hrad a zámek v Horšovském Týně se v sobotu 3. září připojí k desítkám českých hradů a zámku, na kterých se bude konat Hradozámecká noc. Jejím cílem je představit památky v netradiční době a s netradičním programem.

Horšovskotýnský hrad a zámek nabízí především oblíbené Noční prohlídky s kastelánem „Tak trochu jinak“. Prohlídky, při kterých návštěvníci uslyší věci, které se při běžné prohlídce zámku rozhodně nedozví, začínají od 20 a 23 hodin. Zajímavostí je, že společným prvkem letošního ročníku Hradozámecké noci je bílá barva, a proto ten, kdo se ukáže celý oděný v bílém, dostává padesátiprocentní slevu na vstupném.

„O prohlídky je bohužel tak obrovský zájem, že jsou v tuto chvíli již zcela vyprodány,“ informoval kastelán zámku Jan Rosendorfský.

Na noční prohlídky, které se během srpna konaly již několikrát, se návštěvníci vždy jen hrnuli. „Nemohu chodit se skupinami většími, než je pětadvacet lidí, protože jinak by se do některých interiérů nevešly,“ vysvětlil kastelán s tím, že prohlídky měly původně trvat do 120 minut, ale kvůli zájmu návštěvníků se protáhly i na tři hodiny. „Tentokrát to prostě budeme muset zkrátit na těch přibližně 110 minut,“ poznamenal.

Návštěvníkům, kterým se nepoštěstilo získat místo v nočních prohlídkách, nabídne hrad a zámek v Horšovském Týně alespoň šermířské vystoupení skupiny historického šermu Samotáři, které proběhne ve 22 hodin na nádvoří zámku a na které je vstup volný, a od 20 do 23 hodin mohou také zájemci navštívit promítání historických dokumentů o Horšovském Týně v zámeckém kině. Na promítání je vstup rovněž zdarma.