Nevšední muzeum Sklep můžete navštívit v Postřekově. Vybudovali a vedou ho zde již čtvrtým rokem chlapci ve věku od jedenácti do čtrnácti let. Je otevřené pouze čtrnáct dní v roce, a to o prázdninách. Během této doby si ho prohlédne přes dvě stě návštěvníků.

„Nápad zřídit muzeum nám před čtyřmi lety vnukla malá Barunka Kapicová. Přiběhla sem, kde jsme měli klubovnu, a se slovy, že je tady muzeum, přivedla svou maminku. Na to konto jsme se rozhodli, že ho opravdu zřídíme,“ říká Jiří Knížek, který zastává funkci ředitele. I ostatní chlapci mají své posty a povinnosti, které berou velmi vážně a svědomitě je plní.

„Máme dva průvodce, inspektora, který má na starosti zábavu, stráž, která se po půlhodině střídá a pokladníka,“ pokračuje Knížek.
Jako v každém muzeu i v tomto jsou místnosti pro návštěvníky a pro personál. Nechybí zde ředitelna, inspekční místnost a svoji kancelář má i velitel stráže.


Volně přístupné jsou prostory, kde najdete chodskou, numismatickou, mineralogickou a diplomatickou výstavu, ale také exponáty z I. republiky či výstavu, která nese název Neprojdou a je zaměřena na pohraničníky.


Letošní výstava má téma G8 – sdružení nejvyspělejších států světa byla otevřena spolu s muzeem tento týden a už ji navštívilo několik desítek lidí. Pokud se rozhodnete zavítat do muzea Sklep, ujmou se vás uniformovaní průvodci a uvidíte i výměnu hradní stráže se vším, co k ní patří.
Chlapci se mohou pochlubit i dopisem z prezidentské kanceláře.


„Poslali jsme panu prezidentovi Václavu Klausovi blahopřání k jeho sedmdesátinám a on nám poslal zpět poděkování. Nikomu jsme to neřekli, a když přišel domů zalepený dopis z prezidentské kanceláře, byli naši rodiče trochu vyděšení,“ dodává Kníže.
Všechny exponáty, které jsou v muzeu vystaveny, sehnali chlapci po půdách.

„Kdyby někdo vlastnil jakékoliv zajímavé staré věci, které nechce, budeme velmi rádi, když nám je daruje,“ říkají chlapci.

Muzeum Sklep v Postřekově bude otevřeno do konce příštího týdne. Navštívit je můžete každý den včetně víkendu, v době od 14 do 18 hodin.