Oba memoriály, které se uskuteční v kinosále, jsou západočeským oblastním kolem a vítězové mají šanci postoupit na národní přehlídky, pro Kandrdásek v Brandýse nad Labem a pro Pohárek ve Velké Bystřici u Olomouce. Postupující navrhne porota složená z profesionálních divadelníků, herců i režisérů.

Na prknech, která znamenají svět, se nejprve představí děti a mládež v několika věkových kategoriích v soutěži Kandrdásek a odpoledne (asi od 14.20 hod.) bude jeviště patřit dospělým v soutěži s názvem Pohárek.

Celkem je do přehlídek přihlášeno 49 soutěžících. Přijedou zástupci divadelních souborů z Ostrova, Aše, Karlových Varů, Radnic, Domažlic, Plzně. O Pohárek SČDO se budou ucházet také horšovskotýnští herci, kteří si připravili tři dialogy.

Diváky čeká téměř celodenní podívaná, začátek je plánován na 10 hodinu ranní a předpokládaný konec v půl šesté.

V rámci 10. jubilejního ročníku si pořadatelé připravili překvapení pro diváky. Mimo soutěž se ve 14.00 hodin představí Dětský divadelní soubor MKZ Horšovský Týn pod vedením manželů Lahodových. Zahrají úryvek z představení Staré pověsti české pod názvem „Jak vznikla Praha“.

Západočeské oblastní přehlídky monologů a dialogů, které každoročně vyhlašuje Svaz českých divadelních ochotníků, hostí Horšovský Týn již podesáté. Na jeho pořádání se podílí Městské kulturní zařízení, Divadelní soubor MKZ H. Týn a Divadelní studio D3 K. Vary. Finančně akci podporuje ministerstvo kultury a Plzeňský kraj. Všichni příznivci divadla jsou srdečně zváni do Horšovského Týna. Přehlídka je volně přístupná pro veřejnost a vstup je zdarma.

Autor: Leona Císlerová, ředitelka MKZ Horšovský Týn