V unikátní edici známek Krásy naší vlasti se objevil Horšovský Týn. Známku ve středu slavnostně pokřtil starosta města za přítomnosti jednoho z autorů – rytce Václava Faita.

V sále Městského kulturního zařízení H. Týn se sešla téměř stovka lidí, kteří si výjimečnou událost nechtěli nechat ujít a samozřejmě chtěli být mezi prvními vlastníky známky. Křtu předcházela přednáška Karla Špačka o historii horšovskotýnské pošty a vůbec českého poštovnictví. „Pošta v Horšovském Týně patřila k prvním v české zemi, už počátkem 15. století stál v místech dnešní Domažlické ulice poštovní dům. Vedla tudy poštovní cesta z Prahy do Řezna,“ prozradil Špaček.

Předseda kulturní komise při MKZ H. Týn Václav Kuneš má z první horšovskotýnské známky ohromnou radost. „Je to pro nás velká pocta, že se Horšovský Týn objevuje v této velice uznávané a ceněné edici. Běžné známky se vydávají nákladem kolem tří milionů kusů, tato edice pak v maximálně 250 tisících kusech a velká část jde přitom na vývoz,“ uvedl Kuneš a dodal, že ke známkám a poště jej váže i osobní vztah. „V Horšovském Týně jsem se usadil v roce 1959, když jsem zde začal pracovat na poště,“ poznamenal.

Krátce o známce pohovořil i její spoluautor Václav Fait. „Známka je unikátní i svým rozvržením, kdy se na úzkém, vysokém formátu známky objevuje zámek, který je spíše do šířky. To dává prostor pro náčrt unikátní křížové klenby gotické kaple,“ popsal Fait a dodal, že v Horšovském Týně byl už před patnácti lety, moc se mu zde líbilo a na známce proto rád pracoval.

Známku poté starosta města slavnostně pokřtil Horšovskotýnským vínem a slavnostní podvečer pokračoval besedou. K vidění navíc byla minivýstava filatelistických zajímavostí.