Divadelní soubor při Městském kulturním zařízení Horšovský Týn vznikl v roce 1970, kdy se skupina mladých nadšenců pokoušela o divadlo. Prvními kroky na prknech, která znamenají svět, byla pohádka Boženy Němcové Popelka. Následoval běžný divadelní repertoár poplatný oné době.

Kvalitativní repertoárovou změnou bylo uvedení tragikomedie Jiřího Hubače Dům na nebesích v roce 1982, jež se dočkala jedenadvaceti repríz. V tomto roce získal soubor i první vítězství na okresní přehlídce v Poběžovicích.


Od tohoto data se pak pravidelně zúčastňuje různých soutěží a přehlídek ochotnických divadel, občas i těch nejvyšších.


Horšovskotýnští ochotníci pravidelně zajíždí s nově nastudovanými inscenacemi do okolích obcí a sousedních regionů, kde už mají své diváky.
V roce 2001 rozšířil soubor svou zájezdovou činnost o vzdálenější oblasti.


Výrazný úspěch zaznamenali v kamenném divadle J. K. Tyla v Třeboni a Karlštejně, který se od té doby stal pravidelnou štací.


Za dobu své existence získal soubor řadu významných ocenění na prestižních přehlídkách, jako je například Krakonošův divadelní podzim ve Vysoké nad Jizerou, což je národní přehlídka venkovských souborů, ale také na celostátní přehlídce Jiráskův Hronov. Řadu úspěchů si horšovskotýnští ochotníci přivezli i z národních přehlídek monologů a dialogů.


Nejvíce repríz v historii souboru se dočkala inscenace Únos Sabinek režiséra Zdeňka Lahody.
„Únos Sabinek jsme zhruba po dvaceti letech upravili a inovovali. Komedie dostala nový název Únos Sabinek po česku. Celkem se dočkala čtyřiačtyřiceti repríz,“ řekl principál souboru Václav Kuneš, který je nositelem nejvyššího ocenění v oblasti amatérského divadla – Zlatého odznaku J. K. Tyla.


Horšovskotýnští odehráli dohromady 373 představení. Kromě klasických her se v 70. a 80. letech věnovali ve dvaadvaceti případech divadlu malých forem, od konce 90. let připravují noční prohlídky zámku formou divadelních scének Zpětohledy, spolupracují i na přípravě filmového festivalu Juniorfest. Nastudovali celkem 60 celovečerních her, z nich devět pohádek a jedno drama ve verších.


„Nyní máme dvaadvacet členů, za jednačtyřicet let se u nás vystřídalo sto devatenáct kandrdásků a kandrdasek,“ dodává Kuneš.
Vloni oslavil tento vyhlášený soubor čtyřicáté výročí založení. Při této příležitosti obdrželi oslavenci Čestné uznání Václava Klimenta Klicpery, které jim udělil Český svaz divadelních ochotníků.


Příznivci horšovskotýnských ochotníků se mohou těšit na novou hru, tentokrát z pera americké autorky, která má název Nejstarší řemeslo. Její premiéru uvede soubor na Anenskou pouť.