Do koňského útulku S.O.S. Život pro koně v Mířkově u Horšovského Týna zavítala další z mnoha slavných návštěv. Na útulkové obyvatele se přijel podívat asi nejznámější český vodník – herec Josef Dvořák.

„S manželkou Jájou spojili účinkování na horšovskotýnském festivalu Juniorfest s návštěvou útulku. Přijeli se podívat na svého koníka Kazyma, který zde už druhým rokem tráví svůj spokojený důchod,“ vysvětlila vedoucí útulku Blanka Schröpferová.

„Za Kazymem se kvůli velkému pracovnímu vytížení dostaneme tak jednou za půl roku, ale jsme moc rádi, že je v útulku o něho dobře postaráno, že se má prima a vypadá výborně,“ říká Josef Dvořák.

Kazym je 22letý ruský buďonovský kůň. Dříve jezdil závodně drezuru a pak na něm rekreačně jezdila právě manželka Josefa Dvořáka. Před 6 lety ale Kazyma postihla choroba jménem flegmona neboli ´sloní noha´. Z toho důvodu má Kazym chronicky silně oteklou pravou zadní nohu, ale i přes tuto chorobu je plný elánu a života.

Dvořákovi měli koníka ustájeného u známé v obci, kde mají rekreační chalupu, ale z finančních, časových i rodinných důvodů museli koníci stáj opustit. Nový domov pro Kazyma našli Dvořákovi právě v mířkovském útulku pro staré a týrané koně.

„Kazyma jsme do útulku přivezli v dubnu 2009 a rychle si u nás zvykl. Velice se skamarádil s Vatíkem a dnes tvoří nerozlučnou dvojku, která neustále vymýšli nějaké lumpárny a kulišárny. Dvořákovi jezdí za Kazymem pravidelně na návštěvy, ale bohužel kvůli velkému pracovnímu vytížení Josefa Dvořáka to nemůže být tak často, jak by si přáli,“ řekla Schröpferová s tím, že herec s sebou přivezl obrovský pytel mrkve a dalších pamlsků nejen pro Kazyma, ale i pro ostatní koně a zvířátka. „Prohlédli si nové útulkové přírůstky, podrbali malá ježčata Pepčata, kačer Adolf stačil Josefa Dvořáka dvakrát štípnout do lýtka a ovečka Amálka se vehementně snažila Pepovi rozvázat tkaničky u bot,“ dodala.

Dvořákovi se rozhodli, že až budou mít v létě divadelní prázdniny, stráví jejich část v útulku, aby si Kazyma i ostatní náležitě užili. „A protože jsou i vášniví houbaři a Sedmihoří je na houby bohaté, tak určitě od nás nepojedou s prázdnou,“ věří vedoucí útulku. „Chtěli bychom Josefu Dvořákovi poděkovat za věnování jeho juniorfestového honoráře ve prospěch útulku a jeho zvířátek a moc se těšíme na léto,“ zakončila Schröpferová.