Advent a hlavně Vánoce bez betlému si řada lidí nedokáže představit. Mezi nejzajímavější patří originální betlémy, které vytvořily šikovné ruce často jen v jednom provedení. Mezi takové patří i betlém, který vyrobila 66letá Hana Dočekalová z Kolovče.

„Začala jsem ho dělat před deseti lety. Samozřejmě se od té doby hodně změnil, neboť každý rok do něj přidávám figurky. Letos do něj přibyli kolovečtí hrnčíři, jak jdou s hrnečky na zádech, a vozembouch," říká Dočekalová.

Její betlém, který vystavovala také na sobotní výstavě zahrádkářů v Holýšově, se těšil velké pozornosti, hlavně pestře a rozmanitě oblečené postavičky, některé dokonce v krojích, líbily dětem.

Jak ji vůbec napadlo vytvořit originální háčkovaný betlém?

„Tehdy přišla pětiletá vnučka a ptala se: ´Babi, proč u nás nechodí Santa Claus?´ Vysvětlila jsem jí, že ten chodí v Americe a my máme Ježíška. Odvětila mi, že ho nikdy neviděla. Takže jsem musela udělat Ježíška," vysvětluje.

Ježíšek nezůstal osamocen.

„Vytvořila jsem základ betlému – Ježíška, Marie a Josefa. Pak jsem si řekla, že k nim patří ještě kravička a oslík. Potom přibyly ovečky a pasáček," vypráví Dočekalová s tím, že přístřeší pro tři hlavní postavičky měla původně vyrobené z polystyrénu.

„Ten se různě drolil a při převážení občas nevydržel. Vnuk Michal mi proto vyrobil nové, pěkně ze dřeva, se střechou ze slámy. Jen ty domečky na pozadí betlému zůstaly z polystyrénu, jen jsem jim přidělala slaměné stříšky," prozrazuje.

Každoročně pak připravila na Vánoce další a další figurky do neobvyklého betlému, který vystavovala například i v MKS Domažlice při okresní vánoční výstavě zahrádkářů.

„A pak už to šlo. Řekla jsem si, když už se betlém tak líbil, že přidělám Chody a Plzeňáky. Manžel, který už bohužel zemřel, mi potom říkal: ´No jo, tyhle už máš, ale co udělat také nějaké postavičky z Moravy? Proto jsem udělala do betléma ještě Valachy a už to jelo," říká s úsměvem.

Zjišťovala, kolik její betlém váží?

„Není těžký, spíše objemný. Když mne sem do Holýšova syn vezl, nikdo kromě nás už se do auta nevešel. Betlém tvoří pět tabulí polystyrénu, nejhorší jsou domečky, ty vždycky trochu při převážení pochroumám," říká s tím, že výstavu musí ukončit dříve, neboť betlém bude týž den sestavovat ještě jinde.

„Budu mít fofr. V půl čtvrté to tu zabalím a jedu domů do Kolovče, tam na betlém čekají. U nás ho lidé ještě neviděli, protože tam zatím nedělali výstavu," konstatuje.

Jak dlouho jí trvá výroba jedné figurky? Z čeho je háčkuje?

„Trvá mi dva tři dny podle toho, jak je náročná. Zpočátku jsem háčkovala ze zbytků, neboť jsem dříve vyšívala. Teď používám přízi Sněhurka, protože je pěkná na omak a dobře se z ní dělá. Vlasy dělám postavičkám z chemlonu, i když právě s ním se moc dobře nepracuje, je moc tvrdý," podotýká.

„Kvůli dětem jsem začala dělat i další – panenky, postavičky z Večerníčku a Šmouly. Děti přišly na výstavu a chtěly mít také svoji figurku," vysvětluje a dodává, že jim dělá vlasy z hebké vlny a plní je kuličkami určenými do polštářů, proto se dají i vyprat.

Náměty pro své výtvory čerpá na internetu, krojované postavičky shání na obrázcích například i v knihovně.

„Musím je vidět před sebou. Teď mám ještě v plánu udělat Jihočechy a pak také postavičky v chotěšovském kroji. Do toho mám taky chuť jít, ale je hnědý a to se špatně dělá," poznamenává s tím, že titěrná práce s materiálem v tmavých barvách je náročná na oči.

„Háčkuji je většinou přes den, abych na to dobře viděla. Vzpomněla jsem si, že se mi líbí také hanácký kroj, i když je poměrně složitý," zakončuje nápadem šikovná seniorka.