Na druhý ročník mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež Juniorfest 2009, který bude v Horšovském Týně probíhat od 8. do 11. listopadu, se už nyní pilně připravují i horšovskotýnští ochotníci.

Zahájení festivalu bude letos totiž předcházet setkání tvůrců Krkonošských pohádek, mezi jehož hosty nebude chybět například Hana Maciuchová či Jaroslav Satoranský. Dvanáct dětí z Dětského divadelního ochotnického souboru z Horšovského Týna sehraje hercům a tvůrcům na uvítanou krátkou scénku na motivy Krkonošských pohádek. Zahálet nebudou ale ani dospělí ochotníci.

„V pondělí proběhne vernisáž k výstavě pohádkových kostýmů, rekvizit a doplňků nazvaná ´Z šatníku filmových princezen´ a my jsme si k té příležitosti připravili asi desetiminutovou dobovou scénku, ve které předvedeme několik opravdu krásných kostýmů,“ prozradil vedoucí souboru Václav Kuneš. Dodává, že náplň vystoupení zatím zůstává překvapením. Hostem vernisáže bude i režisér Václav Vorlíček.

Slavnostní zahájení čtyřdenního festivalu, který bude letos oplývat zajímavým programem i hosty zvučných jmen, se bude konat v neděli 8. listopadu v 18.30 hodin. Jako první se bude promítat nový český film režiséra Karla Janáka „Ať žijí rytíři!“

Úterý pak bude ve znamení návštěvy hlavní hvězdy festivalu, francouzského herce Pierra Brice, který nezapomenutelně ztvárnil apačského náčelníka Vinnetoua. Slavný herec plánuje besedu i autogramiádu a také se opět setká se svým českým dabérem Stanislavem Fišerem.

Účast přislíbila i řada dalších známých osobností, mezi nimi například Václav Vorlíček, Lukáš Langmajer, Dana Morávková, Martin Písařík, David Prachař, Jan Přeučil, Linda Rybová a další.

I letos ocení pořadatelé českou osobnost, která se zasloužila o rozvoj českého filmu pro děti a mládež. Po Václavu Vorlíčkovi poputuje cena do rukou Zdeňka Trošky, který ji osobně převezme ve středu během komponovaného večera, kterého se účastní i řada tváří z jeho filmů.

Festival ale bude zasvěcenen především dětským filmům. Na programu bude například finský snímek Bouřlivák nebo norský film Zrcadlení, které už získaly ceny na prestižních festivalech v Chicagu či Stockholmu. Předpremiéru si odbyde i netradiční horor, švédská krvavá pohádka Ať vejde ten pravý.
Závěr festivalu pak obstará uvedení snímku 2Bobule.