Folklor a tradice si mohou návštěvníci Klenčí vychutnat každým rokem vždy první víkend v červenci. V nově rekonstruovaných prostorách Staré pošty v přírodním amfiteatru se představují folkloristé nejen z našeho regionu, ale i z ostatních folklorních oblastí Čech a Moravy. Nechybí ani zahraniční účastník – zatím v Klenčí vystoupily soubory ze Slovenska, Německa, Skotska, Belgie, Francie, Bulharska.

Folklorní festival Výhledy je vždy doplněn doprovodnými akcemi. Bývají to zpravidla výstavy vztahující se ke Klenčí, okolí nebo folkloru. Oblíbené jsou ukázky řemesel a prodej chodských koláčů. Prostě máme v Klenčí takové malé Chodské slavnosti.

Již tradičně jsou klenečské slavnosti věnovány místním slavným osobnostem. Letos je tomu 90 let od úmrtí nejslavnějšího klenečského rodáka Jindřicha Šimona Baara. Je tedy samozřejmé, že letošní Výhledy jsou pořádány na jeho počest – zejména nedělní folklorní program. Tato souvislost je velmi příhodná, neboť spisovatel Baar miloval chodský folklor, chodskou řeč a tradice vůbec. To je konečně patrné z jeho děl.

Co tedy na Výhledech 2015 letos uvidíte? Během tří dnů si přijdou na své snad milovníci téměř všech hudebních žánrů.

V pátek 3. července od 20 hodin se budou těšit milovníci rockové hudby. Představí se rocková skupina Benefit.

V sobotu 4. července od 10 hodin zahraje pro děti spolek Jezírko z Plzně divadelní představení O hvězdě dobra.

Odpoledne pak, od 14 hodin, si mohou milovníci dechovky zazpívat s muzikou Domažličanka.

Jste spíše zastánci poklidné jazzové hudby? Tak to nesmíte vynechat vystoupení jazzového tria Ivan Audes trio, které interpretuje vlastní skladby i po svém upravenou klasiku. Mimo to pravidelně vystupuje v pražské Redutě a několikrát do roka v cizině. Přeneste se s Ivan Audes triem do 20. století a přijďte si v 16 hodin poslechnout evergreeny v podání vynikající zpěvačky Petry Brabencové.

Ve 20 hodin rozezní areál Staré pošty kytara Honzy Vančury se starými dobrými písničkami šedesátých let, které doplní svým typickým laserovým hlasem Irena Budweiserová. Závěr dne bude patřit místní skupině S werwou.

V neděli 5. července od 15 hodin se představí v hlavním folklorním programu samozřejmě místní Haltravan a sestry Kuželkovy s rodinami, soubor z Mrákova, sousední Postřekovský soubor, Konrádyho dudácká muzika, pěvecký sbor Canzonetta, folklorní skupina Máj z Blatnice u Nýřan a sólisté – manželé Holoubkovi a Jiří Sauer.

Součástí klenečského festivalu bude výstava vztahující se k životu a dílu J. Š. Baara a výstava chodských krojů; ukázka chodských řemesel, spojená s prodejem suvenýrů a prodej chodských koláčů.

Celou akci finančně podpoří Městys Klenčí pod Čerchovem, firma Steatitk hotel Haltrava a Plzeňský kraj. Nezapomeňte si tedy první červencový víkend rezervovat pro návštěvu Klenčí, moc se na vás těšíme.

Marta Vojtíková