O tom, že to není výstava ledajaká, svědčila také přítomnost viceprezidenta Autoklubu České republiky Františka Čečila, jenž byl mezi čestnými hosty vernisáže a výstavu si velmi pozorně prohlédl.

Předseda Veteran car clubu Domažlice Václav Hána ve svém úvodním slově připomněl některé významné motoristické osobnosti dávno minulých časů i letošní 85. výročí založení první motoristické organizace na Domažlicku, jíž byl Podčerchovský autoklub, a 45 let od vzniku domažlického veteránklubu.

„I když náš kraj není moc průmyslový, přesto tady vznikal jeden motoristický výrobek. Díky kdyňským strojírnám a panu Hamatovi bylo v letech 1969 až 1970 vyrobeno asi 150 Camping-carů, což byl vlastně první pokus o rozkládací obytný přívěs," upozornil Hána na jeden ze zajímavých exponátů. Jeden z těchto na svoji dobu geniálně řešených výrobků, jehož „víko" bylo dokonce možné proměnit v loďku, je totiž v Chodském hradu k vidění.

Pozornost návštěvníků bude určitě přitahovat celkem 23 historických motocyklů předválečné i poválečné výroby, které členové VCC Domažlice vlastnoručně vynosili po schodišti až do výstavních prostor.

Pořadatelům výstavy, jimiž jsou Muzeum Chodska, Veteran car club Domažlice a AMK Kdyně, se ve spolupráci s dalšími kluby a řadou pamětníků podařilo shromáždit množství unikátních dokumentů, fotografií, sportovních trofejí a dalších exponátů dokumentujících rozvoj motorismu v našem regionu od skromných začátků v době Rakousko-Uherska až po současnost, kterou reprezentují především sportovní aktivity.

„Výstava je popudem toto téma dále zpracovávat, případně vydat nějaký sborník, když už se podařilo takové materiály shromáždit," uvedla při vernisáži kurátorka výstavy Kristýna Pinkrová.

Pozorní návštěvníci výstavy se tak např. dozvědí, že první automobil vyjel na vrchol Čerchova už před 110 roky, 2. června 1907. Šlo o vůz značky Laurin a Klement o výkonu 7 ´koní´ řízený Emanuelem Kabátem z Plzně.

Historická fotografie s krátkým textem zase připomene, že ve 20. letech minulého století fungovalo ve Kdyni prodejní zastoupení motocyklů proslulé americké značky Indian.

Pamětníci si zase zavzpomínají na silniční závody motocyklů ve Kdyni v 60. letech, jichž se zúčastňovala celá česká špička.
„Sem se ještě vrátím a všechno si v klidu prohlédnu," nechali se slyšet mnozí z návštěvníků vernisáže.

Výstava trvá až do 7. dubna a otevřena je od pondělí do pátku od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin. Navíc bude otevřeno i o víkendech 11. a 12. února a 18. a 19. března.

Autor: Jan Pek