Zamýšlela jsem se nad tím, zda existují zajímavá místa v okolí Domažlic, o nichž se příliš neví. Jsou taková? Znáte některá?

Určitě bych vás chtěla pozvat za hranice, a to pětadvacet kilometrů od Domažlic, do Gibachtu.

Tam se ve výšce 936 metrů nad mořem nachází malá, horská hospůdka, kterou vede pan Wenzel.

Srdečně vás uvítá, nabídne svačinku nebo kafíčko, při slunečném počasí můžete zůstat sedět na terase.

Dobré je, že se domluvíte také česky a platit můžete v českých korunách.

Na tom by možná nebylo nic tak zvláštního, ale hospůdka nabízí ještě něco. Pan Wenzel miluje sklo. Vystudoval sklářství a své zkušenosti předává dál. nabízí pro zájemce kurzy na celý den. Naučíte se, jak vyrobit korálky, můžete zapojit fantazii a vyrobit například náušnice, náhrdelník a další. Vše je v ceně 80 eur. Samozřejmě to, co si vyrobíte, si odvezete.

Před hospůdkou je velké parkoviště. Přes léto je zde výchozí bod pro pěší turistiku. Na výběr je nespočetně turistických túr, ale na dvě bych vás ráda upozornila.

První cíl, skleněný kříž, je vzdálen 1,2 kilometru od Gibachtu. Vyroben byl v dílně pana Wenzela a nachází se ve výšce 905 metrů.

Skleněný kříž je vysoký 2,10 metru a z místa je krásný výhled na Furth im Wald a Šumavu.

Dalším místem je Leuchtturm der Menschlichkeit, vzdálený 0,8 km od Gibachtu.

Nachází se v nadmořské výšce 910 metrů. je to jakási věžička z kamenů, která obsahuje kameny z celého světa, například ze Šumavy, Krkonoš, ale i třeba z Ameriky a Portugalska..

Ve věžičce jsou usazeny čtyři skleněné objekty: Kříž, hvězda, půlměsíc a zeměkoule. Kříž představuje křesťany, hvězda židy, půlměsíc muslimy. zeměkoule je pak spojením všech kultur – bez předsudků, válek, v životě v pohodě a radosti.

V zimě vedou od parkoviště upravené běžecké stopy, dostat se odtud můžete i na zhruba deset kilometrů vzdálený Čerchov.

Pokud pojedete z Domažlic na kole, jedete krásnou přírodou, do které člověk ještě nezasáhl. Lesem je to cirka 25 kilometrů, ale rozhodně se vyplatí vidět tu nádheru Českého lesa. Doufám, že jsem malinko pomohla při výběru pěkných místeček a že se tam někdy potkáme.

Abych nezapomněla. V Gibachtu si můžete objednat půlhodinovou přednášku s desetiminutovým filmem, jak se dělají další skleněné objekty, vše zdarma.

čtenářka–reportérka Martina Fliegelová