Ta se stala v červnu 2009 Mistrem Evropy dechových hudeb na desátém mistrovství v Praze. Mezinárodní komisi nezbývalo nic jiného, než ji umístit na první příčku za kvalitní provedení předepsaných skladeb. Některé z nich představila i v Holýšově a přeplněný sál je odměnil srdečným potleskem.

Straňanka byla založena před osmdesáti lety. Obec Stráně není známá jen bohatou tradicí dechové hudby, ale i bohatým folklorem a překrásnými kroji. Je velmi žádána pro svůj bohatý repertoár. Kapelníkem je Petr Houšť a zpěváky Dana Hniličková a Jiří Gavenda.

Pro příznivce dobré dechovky bylo vystoupení Straňanky velkým svátkem. Lze jí vytknout jen to, že nezahrála ani jednu skladbu od českých králů lidovky. Za toto by jim titul mistra Evropy nepříslušel.

Průvodcem pořadem byl hudební redaktor Jaroslav Kopejtko. Přítomen byl i Václav Hlaváček, prezident SDO ČR a šéfredaktor časopisu Naše muzika.
Už 19. listopadu účinkuje v Holýšově od 18.00 hodin Veselka Ladislava Kubeše ml. Vstupenky si lze zajistit předem v Kulturním domě v Holýšově na tel. 379 491 111.

Čtenář – reportér Jan Dolejš, Plzeň