Tři vítězství, po jednom druhém a třetím místě a ještě další zvláštní ocenění přivezli žáci ZUŠ Domažlice z Ústředního kola národní soutěže žáků ZUŠ v sólové a komorní hře na lidové nástroje, kde soutěžily také folklorní soubory.

„Nám se dobře dařilo už v krajské soutěži, kde jsme získali první místa. A na ústředním kole jsme se rozhodně neztratili,“ uvedla Deníku k dosaženým výsledkům ředitelka ZUŠ Jiřina Holoubková.

Domažličtí vyhráli obzvláště v kategorii dudy, co se dalo. „Kája Hemala a Kuba Ošmera získali stejně jako Martin Červený nejvyšší ocenění. Kuba si k němu ještě přidal zvláštní ocenění za hlasový projev,“ říká zástupce ředitelky Vlastimil Konrády. Ten byl spolu s kolegou Josefem Kunešem v porotě, která hodnotila na celostátní úrovni hru na dudy.

„Dudy i dudácké muziky byly předchozí roky v jedné kategorii s cimbály, letos už každé zvlášť. Myslím si, že se tak dostalo na celostátní soutěž více dudáků z krajských kol,“ pochvaloval si Konrády.

Domažličtí dudáci neměli žádná privilegia. „Regule nedovolují porotci udělovat body vlastní škole, u našich dudáků se proto bral průměr hodnocení tří zbývajících porotců,“ uvedl porotce a učitel Kuneš.

Jeho a ředitelčini svěřenci z Študácké dudácké muziky vybojovali v Kyjově 3. místo, pomyslné stříbro přivezla do Domažlic Chasnická dudácká muzika, již vede ředitelka s Vlastimilem Konrádym.

Zvláštní ocenění ještě získalo chlapecké trio Václav Dufek, Václav Buršík a Jaroslav Dolejš.

„Určitě nás ocenění potěšilo, byla tam spousta dobrých zpěváků a my jako trio existujeme teprve rok. Je to určitě úspěch,“ uvedl Deníku za trojici zpěváků Václav Buršík.

„Sezpívání v triu vyžaduje delší dobu, aby se hlasy propojily,“ podotkl jejich učitel zpěvu Kamil Jindřich.

V Kyjově oceněného Jakuba Ošmeru nyní čeká celostátní soutěž Zpěváček 2009, která bude ve Velkých Losinách.