„Půjde o tři desetileté a sedm patnáctiletých žáků. Zapojí se přímo do výuky v pražském Tanečním centru Praha. Žáky taková možnost velmi motivuje, hodně pracují, aby v Praze nebyly za outsidery," popisuje Vendula Brettschneiderová, která má v domažlické umělecké škole na starosti taneční obor.

Vedení konzervatoře oslovila taneční sestava Tanec z pralesa, po jejímž zhlédnutí přišla pozvánka do Prahy. Domažličtí žáci se tak už seznámili s pražskými studenty, což jim při chystaném týdenním pobytu usnadní prvotní aklimatizaci.

Úspěchy sklízí Domažličtí i s dalšími vystoupeními. Lidové tance předvádí žáci do 12 let v sestavě Z Chodska, děti do osmi let mají připravenu sestavu Tygr vstává z postele. Obě předvedli na soutěži Taneční skupina roku a s oběma obsadili první příčku.

Stejný triumf zaznamenali i svěřenci lektorky Evy Denkové, kteří se věnují street dance, se sestavou Last identity. Stříbro si odvezli za další choreografii Adult life. Starší svěřenci tančící show dance obsadili druhé místo za sestavu Jste to, co jíte.

„Tančit chodím už druhým rokem. Trénuji třikrát týdně, mám ráda lidové tance i moderní sestavy. Baví mě třeba být v kroji," říká domažlická mladá tanečnice Jana Faulová.

Domažlické čeká v příštím týdnu účast na krajském kole soutěže základních uměleckých škol. Z okresního kola postoupilo šest jejich choreografií ze sedmi předvedených.

„Při výuce využíváme netradiční metody. Učíme třeba step, díky čemu děti dobře cítí rytmus a hudbu. Je to intenzivnější, než když se rytmus učí tleskáním do rukou," připomíná Brettschneiderová.

V poslední době zažívá obecně velký boom pole dance (tanec na tyči). Vyučují ho i v Domažlicích a jejich sestava Bez gravitace sklidila už úspěch na klání Czech Dance Organization (2. místo) a soutěži Svazu učitelů tance (3. místo).