„Výstava zachycuje Martinův  desetiletý vývoj. Vše začalo u techniky dlouhé expozice a černobílých fotografií," připomněl při vernisáži výstavy její průvodce Jiří Kout.

Zmíněnou část umělcovy tvorby reprezentuje komplet Žena, muž a vzdálenost. „Soubor zachycuje experimentální fotografie na téma, které ho tehdy provázelo  v osobním životě," zmínil okolnosti vzniku Kout. Toto dílo  bylo zároveň jeho diplomovou prací na vysoké škole.

Vystudoval výtvarnou výchovu a psychologii na Pedagogické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Po ukončení školy strávil více než 9 let v Itálii. Tam se uměleckou identitu pokoušel najít pomocí laseru v cyklu Lasergraphy a později na mezinárodním kulturním festivalu v Bergamu představil fotografický epos Intuerí. „Poté, co opustil černobílou fotografii, melancholii a poetiku, se pustil do expresivnějšího tvaru, větší barevnosti, rozpohybovanosti. K vidění jsou i krátké rozpohybované obrazy," popsal toto Dokoupilovo umělecké období Jiří Kout.

Návštěvníci domažlické výstavy si mohou prohlédnout i cyklus V RA, který vznikl v loňském roce. Jedná se o snímky vzniklé kombinací dlouhé expozice bleskem a světelného laseru. K vidění jsou i dvě rozměrově větší fotografická plátna.

Martin Dokoupil nyní působí jako pedagog odborných uměleckých předmětů na Střední odborné škole užitého umění a designu v Plzni. Okolnosti, které vedly k uspořádání výstavy v Dokoupilových rodných Domažlicích, popsal vedoucí galerie Václav Sika: „Zvykli jsme si používat heslo Za vším hledej ženu. V tomto případě je musíme opravit na Za vším hledej dědečka. Právě on mě na svého vnuka upozornil. Přestože jeho vnuk tehdy žil v Itálii, prostřednictvím mailové komunikace jsem se seznámil s jeho tvorbou. Jeho fotografie mne oslovily neotřelostí, zpracováním, výběrem témat i celkovou uměleckou kvalitou."

Výstava s názvem Themes bude v Galerii bratří Špillarů otevřena do 26. února. Zájemci si ji mohou prohlédnout ve všední dny od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin.