Prostory historického pivovaru tuto sobotu 23. října opět ožijí. Tentokrát v něm Chodský filmový a literární spolek (Chofilis) pořádá ve spolupráci s MKS Domažlice Domažlický kulturovar. Na podrobnosti jsme se zeptali jednoho z pořadatelů, 25letého Karla Šmirkla z Domažlic.

Jak vznikl nápad uspořádat tuto akci a proč právě název kulturovar?

Přemýšlel jsem o tom, že tady v Domažlicích nejsou prostory pro podobnou akci, kde by byla hudba společně s přehlídkou výtvarného umění, až mne napadl pivovar. A protože v pivovaru, kde se vařívalo pivo, se nyní bude „vařit“ kultura, logicky vniklo pojmenování kulturovar.

Proč právě pivovar?

Je to zajímavé prostředí a spojení pivovaru, kultury a zajímavých účinkujících mne moc lákalo. Šel jsem se zeptat na radnici a do MKS, zda by byla možnost. Ohlasy byly pozitivní, takže jsem začal počátkem srpna vše zařizovat.

Kdo vám pomáhal?

Co se týče kapel, víceméně jsem domlouval všechno sám, jen mi občas pomohl kamarád. Honza Šlechta si zase vzal na starost hlavně výtvarnou část festivalu.

Jak jste vybírali kapely a o koho jste měli největší zájem?

Hlavně jsem chtěl Lenku Dusilovou, to bylo to nejdůležitější. Další muzikanty jsme pak postupně oslovovali.

Co bylo vaším hlavním kritériem?

Aby všichni, kteří vystoupí, předváděli zajímavou hudbu. Vybírali jsme ty, kteří hudbou žijí a z jejich strany to nejsou pózy, ale jejich hudba i slova písní dávají smysl – jedno s druhým. A to je podle mne kvalitní hudba. Na samý závěr kulturovaru jsme chtěli někoho z populáru, což se v případě Lenky Dusilové podařilo, neboť jí posluchači věří, co zpívá. Je známá celorepublikově a přitom je skromná.

Váhala dlouho, než přijala pozvání?

Ne, skvěle se s ní vše domlouvalo. Oslovilo ji to, hlavně prostředí, ve kterém se festival koná. Stala se i tváří festivalu. Měl jsem možnost zjistit, že to nedělá pro peníze, ale zajímá ji prostředí, kde má vystupovat, a věřím, že do toho dá kousek sebe. Vlastně každý z našich účinkujících dělá hudbu s láskou a zpívá či hraje to, čemu věří. Mají všichni morální kredit.

Kdo z oslovených účinkujících se vám ozval jako poslední, aby potvrdil, že přijede?

Jaroslav Hutka, neboť byl v cizině. Dokonce se v e–mailu zmiňoval o výborném domažlickém pivu, které si pamatuje. K účinkujícím bych rád poznamenal, že zahrají za daleko menší honorář, než mívají, neboť je nabídka a prostředí domažlického pivovaru zaujaly. Vůbec se všemi byla výborná domluva (účinkující najdete v programu na této stránce – pozn. red.).

Kdo vystaví svoje díla?

K vidění budou nejen výtvarná díla, ale také fotografie. Jako autory mohu zmínit Marii Ladrovou, Tamaru Vančurovou, Martinu Angelovovou, Jitku Macákovou, Ondru Basjuka, Jana Rúčku, Ivana Straku, Lukáše Blahníka, Jana Šlechtu a svá díla představí i Miroslav „Kaktus“ Zavadil.

Má festival nějakou zvláštnost?

Už v pátek chce lidi zvát na sobotní festival na náměstí pouliční kapela Frmoll orchestra. Náležitě pozve kolemjdoucí do pivovaru.

Všimla jsem si ve vašem programu, že děti do 12 let a důchodci mají vstup zdarma…

Naší myšlenkou bylo přilákat na kulturovar celé rodiny. Rodiče pak mohou večer dát děti hlídat babičkám a dědečkům a pak si přijít v klidu vychutnat například Lenku Dusilovou.

Jak máte vyřešené vstupenky a vámi zmíněnou opakovanou návštěvu festivalu?

Budeme dávat pásky na ruku, takže každý, kdo přijde, může během dne v případě potřeby odejít a znovu se vrátit. Myslím si, že přes různost stylů účinkujících kapel, si každý dokáže najít to své.

Mysleli jste také na vozíčkáře?

Samozřejmě, i když pivovar je samé schodiště. Už se nám jich několik ohlásilo, pořadatelé – kamarádi jim pomohou.

Mají si brát lidé s sebou svačinu?

Nemusejí, neboť v pivovaru najdou stánky s občerstvením, výčep, kavárnu i čajovnu a samozřejmě také WC. A protože se v pivovaru nesmí kouřit, bude připravena i kuřárna pro ty, kteří během maratonu zábavy dostanou chuť na cigaretu.

Kdy v sobotu očekáváte první návštěvníky?

Kulturovar začíná v pravé poledne, ale pivovar bude otevřen už o hodinu dříve.

Pokud byste měl čtenáře Deníku na Domažlický kulturovar pozvat, co byste jim řekl, čím byste je nalákal?

Předně bych je upozornil na to, že taková příležitost se jim v Domažlicích a navíc v pivovaru asi hned tak nenaskytne. Uslyší kvalitní hudbu a uvidí rozličná výtvarná díla v historických prostorách… a o tom to je. Spousta účinkujících bude vystupovat v Domažlicích vůbec poprvé.

Program hudební části Domažlického kulturovaru. je z něj zřejmé, že jednotlivá vystoupení se nepřekrývají. I to byl záměr pořadatelů.
Do útrob domažlického pivovaru se můžete už nyní podívat ZDE