Již podesáté letos vyrazí se svojí družinou s koňským spřežením do domažlických ulic jako Mikuláš 30letý Miroslav Pivoňka. Mikuláše dělá s jednou přestávkou od svých 19 let.

Zajímalo nás, co dalo popud k ´Mikulášování´, neboť po letech už si málokdo jeho počátky pamatuje. „Jé, to už je dlouho. Vzniklo to proto, neboť když jsme byli malí, jezdil po Domažlicích povoz – kočár s Mikulášem. V té době jsem měl blízko ke koním, tak jsme si zjednali kočár z Pasečnice od ´Kováře´ a začalo se jezdit,” vzpomíná na začátky Mikulášování strůjce Pivoňka.

Bez zajímavosti není ani to, jak ke svému mikulášskému převleku, který má ostatně dodnes, vlastně přišel. „Šil jsem si ho sám. Vznikl na starém šlapacím stroji Lada, na kterém mne kvůli tomu naučil šít můj děda ze Žinkov,” prozrazuje.

Doba před 5. prosincem pro něj každoročně znamená spou᠆stu shánění, a to nejen peněz od sponzorů na balíčky pro děti, ale i lidí, kteří vytvoří jeho doprovod. „De facto vše obíhám já, občas se po příspěvcích poptává můj anděl – Pavlínka Schröpferová. Rok od roku je to ale se sponzory těžší. Také čerti nějak ubývají a ani Mikuláše nechce nikdo dělat. Už jsem říkal kamarádům, že bych si ten večer rád užil jako divák, nebo alespoň jako čert – málo platné,” směje se s tím, že letos zaznamenal jako Mikuláš výhru – na radnici usedl jako místostarosta Karel Štípek a ten nabídl do budoucna pomoc v podobě grantu města, které letos dokonce přispělo na dárky pro děti.

Za roky, co jako Mikuláš jezdí po Domažlicích v kočáře, se mnohé změnilo. „Jeden rok jsme sice nejezdili, ale pak už nám to nedalo. Původně jsme začínali na Kavkaze, odtamtud jsme pokračovali na sídliště Palackého a přes město na sídliště Kozinovo pole a odtamtud na náměstí. Čerti ale protestovali kvůli dlouhé štrece a také přejezdy nám zabraly hodně času. Lidé se navíc začali na náměstí srocovat, takže už jezdíme kočárem jen tam,” vypráví.

Letos dorazí na náměstí kočár v pondělí 5. prosince v 17 hodin. „Těšíme se na všechny, kteří přijdou. Čerti budou hodní, aby děti nevyděsili. Rád bych vaším prostřednictvím všechny požádal, aby udržovali z důvodu bezpečnosti odstup od kočáru, neboť koně s ním mohou couvnout, a pak také, aby pouštěli dopředu k Mikuláši a andělovi menší děti,” prosí za svoji družinu Mikuláš a dodává: „Pokud by ještě chtěl někdo dělat čerta, může se mi přihlásit. Tekutý latex na obličej pro čerty mám, kožich ale musejí mít vlastní.”

Pozn.: Pro adepty na čerty máme v redakci (379 725 800) kontaktní tel. číslo na Mikuláše.