Objekt v Husově ulici poskytuje velkorysé prostory nejen pro muzejní expozici z jeho odkazu, depozitář a knihovnu, ale i pro Galerii bratří Špillarů, která do loňska sídlila v ulici Msgre B. Staška.

„Muzeum bude otevřeno 1. dubna. Nová muzejní expozice představí část etnografické sbírky Jindřicha Jindřicha, která celkem čítá na devět tisíc předmětů. Prezentovány budou unikátní podmalby na skle, kroje, keramika, lidový nábytek a podobně," uvádí Kristýna Pinkrová, která s dalšími kolegy z Muzea Chodska v těchto dnech dokončuje závěrečné instalace.

„Expozice bude kromě sběratelské činnosti Jindřicha Jindřicha věnována také jeho zájmu o chodské nářečí, hudbě (včetně možnosti poslechu) a v poslední části bude zaměřena na jeho pokračovatele a popíše vývoj folkloru a tradic až do dnešních dnů," shrnuje Pinkrová.

„V současné době probíhají dokončovací práce při instalaci exponátů," popsala ve čtvrtek dopoledne Pinkrová.

„Instalace v Galerii bratří Špillarů jsou hotové a připravené pro návštěvu prvních hostů," zhodnotil vedoucí Václav Sika.

„Velkou výhodou jsou větší prostory oproti dřívějšku. Reprezentativnější místo tak dostane dílo Karla Špillara, návštěvníci se mohou těšit na obrazy, které byly dlouho v depozitáři," láká Sika k prohlídce nových výstavních prostor. Veřejnost se do objektu bude moci podívat poprvé v pátek 1. dubna v odpoledních hodinách. „Od soboty 2. dubna bude otevřeno denně od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin," upřesnila Kristýna Pinkrová.

Muzeum je uzavřeno od roku 2008. Rekonstrukce začala v červnu 2012, během ní došlo k zásadní rekonstrukci budovy, odvodnění prostoru pod ní, opravě střechy i fasády. Celý objekt je nově bezbariérový.