Teprve čtyři roky uplynuly od doby, kdy blížejovská rodačka, šestačtyřicetiletá Dana Soukupová objevila kouzlo drátu. Přesto už má na svém kontě řadu výstav, a to hlavně mimo náš region a na Slovensku.
„Objevila jsem vlastně tuto zálibu v časopise. Pak už jsem si našla drátenickou školu v Zadní Třebáni a tam jsem absolvovala dva kurzy – pro začátečníky a pak ještě pro pokročilé,“ vzpomíná na své začátky novodobá drátenice.
Paní Soukupová je původní profesí přadlena a dnes bydlí v Ostromeči. Zpočátku své výrobky dělala v obývacím pokoji, ale když manžel viděl, jak ji drátenictví chytlo a její ´království´ se rozrůstá, postavil jí dílničku. Právě tam vznikají nejen oplétané hrníčky po vzoru původních dráteníků, ale také drátěné rámy pro obrazy, netradiční obrazy, oplétaná velikonoční vajíčka a další zajímavé výrobky.
Jejího páva, který byl v Česku poprvé prezentován v Muzeu Chodska v Domažlicích při otevření letošní sezony, viděli jako první návštěvníci výstavy na Slovensku v Bytči.
Moc ji mrzí, že její mistr Petr Musil, první dráteník v Čechách a zakladatel drátenické školy, loni na podzim zemřel. „Chtěla jsem se toho od něj ještě hodně naučit,“ říká s dojetím.
Loni vytvořila pro výstavu Vodní svět v Jílovém u Prahy žabičku. Letos se tam chystá opět, neboť v Jílovém proběhne výstava k tisíciletí města a k výročí 100 let od ukončení těžby zlata. O tom, co je na drátenictví nejtěžšší, říká: „Začít. Nebát se a pustit se do toho.“