I Státní hrad a zámek v Horšovském Týně má již hlavní návštěvnickou sezonu téměř za sebou a nevedlo se mu špatně. Památku navštívilo 19 tisíc lidí, což je o pět set více než v loňském roce.

Je přitom zapotřebí dodat, že zájem o prohlídky samotného zámku byl ve skutečnosti větší, než se ze zmíněné statistiky může zdát zatímco v předchozích letech totiž řada návštěvníků zavítala na zámek také kvůli letní výstavě, letos kvůli ní rozhodně nepřicházeli.

„Výstava kostýmů a rekvizit z filmů o Karlu IV. se bohužel totálně nevyvedla. V letošním roce prostě bylo úplně 'překarlováno'," říká kastelán hradu a zámku Jan Rosendorfský. „Výstavy o Karlu IV. byly všude možně a i když ta naše byla trochu odlišná od těch ostatních, turisté prostě už o Karlu IV. nechtěli ani slyšet," dodal.

Zatímco výstava kostýmů z filmové Popelky přilákala kolem 13 tisíc návštěvníků a S čerty nejsou žerty sedm tisíc lidí, na výstavu o českém panovníkovi dorazila jen pouhá tisícovka. Podobně neúspěšná byla před lety například i výstava kostýmů ze seriálu Cirkus Humberto.

„Návštěvnost zámku jako takového byla tudíž letos hodně dobrá, protože se zvýšila i navzdory neúspěšné výstavě," shrnul kastelán. Poznamenal také, že se vyplnila předpověď, že kvůli napjaté situaci v Evropě se lidé budou bát cestovat do zahraničí a raději navštíví zajímavá místa v Česku.

V loňském roce zámek otevřel nový prohlídkový okruh Kuchyně, ten ovšem není tak navštěvovaný, jak se očekávalo.

„Zájem o kuchyni je, ale spíše takový vlažný. Jsem tím trochu zklamaný, protože si myslím, že je to kuchyňská expozice v západních Čechách bezkonkurenčně nejbohatší, je v ní dva tisíce exponátů," říká Rosendorfský.

Na zámku se také letos konaly tradiční prohlídky s kastelánem nazvané Jak se co dělá. Jan Rosendorfský tuto sezonu návštěvníkům přibližoval prostory zámeckých knihoven.

„Obával jsem se, že o knihy bude menší zájem, přece jen je to spíš téma pro užší okruh lidí, ale nakonec navštěvované byly. Tyto prohlídky dělám už asi osm nebo deset let a lidé se na ně pořád vrací a těší se na ně, snad i proto, že se neopakují a každý rok hledám nová témata," podotkl kastelán s tím, že průměrný zájem byl i o letošní Zpětohledy kostýmované prohlídky situované do doby Viléma Staršího Popela z Lobkovic.

V současné době se vedení zámku pilně připravuje na listopadový filmový festival Juniorfest, následně budou moci návštěvníci do památky zavítat v rámci vánočních prohlídek.