Velikonoce začaly ve Stráži tradičně – drkáním. Děti s řehtačkami se poprvé objevily včera v pravé poledne.
Drkači nebo také klepáči, jak se jim říká, nahrazují na vsích řehtáním zvuk zvonů, které podle pověsti na Zelený čtvrtek odlétají do Říma a vracejí se až na Bílou sobotu, kdy znovu zazní v pravé poledne.
„Chodsko je tradičně silně křesťanské a Velikonoce se zde proto slaví jako nejvýznamnější svátky,“ sdělila Jitka Kurzová z Muzea Chodska v Domažlicích. „O žádné zvláštní chodské velikonoční tradici nevím, ale v několika obcích, například v Tlumačově, Stráži a Pařezově se stále chodí drkat. Říká se tomu také klepání nebo ještě dříve dřízdání.“ Známé jsou také chodské „straky“ – velikonoční kraslice. „Původně se dělaly jen jednobarevné, batikované,“ poznamenala Kurzová.
Drkače smějí správně dělat jen kluci. „U nás děvčata nedrkají. Za drkačema jen chodí po vsi,“ uvedla obyvatelka Tlumačova s tím, že kluci se na drkání scházejí až v podvečer.
Ve Stráži jsou na tom ovšem malé slečny lépe. Mohou vzít drkačky a ke klukům se přidat. „Jonášovi byly v lednu dva roky, letos chodí drkat poprvé,“ prozradila maminka nejmladšího drkáe Jonáš Stelzla, která společně s dalšími dospělými doprovázela nejmenší děti.