Místní i spousta příchozích si připomněli svátek slovanských věrozvěstů. Po mši Dílští otevřeli novou výstavu v plenéru.

Mezi přítomnými nechyběl ani muž, jemuž vděčí za svoji obnovu pietní místo v zaniklé příhraniční vísce Lučina (Grafenried) u Nemanic, kde kdysi stával kostel sv. Jiří.

„Jsem mile překvapen, kolik je tu lidí. Líbí se mi, že se mše konala venku, protože by se do malé kapličky nevešli," pochválil Hans Laubmeier, rodák z Pily (Seeg) u Grafenriedu, který s manželkou vážil cestu z bavorského Řezna.

„Co se týče výstavy, zaujaly mne velice kroje, malování kraslic i další řemesla, mimo jiné také pojednání o zdejších stavitelích komínů," dodal.

Dílskou výstavu, která je přístupná prakticky 24 hodin denně, neboť se nachází na panelech u kaple, připravovali Marta Volfíková a Petr Konšel. „Témata pro galerii v plenéru máme vymyšlená dopředu a pro letošní rok jsme zvolili Řemesla v kraji pod Čerchovem," říká Volfíková.

„Vše jsme připravovali asi tři čtvrtě roku, kdy jsme sháněli mezi místními i v archivech a muzeích materiály a fotografie, intenzivně pak poslední dva měsíce. Vůbec nejsložitější pak bylo vybrat to, co by se vešlo na 14 panelů," líčí Konšel.

Jeden z nich ukazuje, že obyvatelé Horního Chodska, byť bylo oproti Dolnímu chudší, nebyli – pokud šlo o něco důležitého, například svatbu či pouť, žádní troškaři. Svědčí o tom babičkovský recept na chodské koláče, který mimo jiné počítá s 10 kg mouky i tvarohu, dále pak s 3,5 kg máku a stejným množstvím povidel.

Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube