Na přelomu dubna a května nechybí ani v Dílích uctění památky těch, kteří položili život za svobodu.

„Tradičně u nás oslavy osvobození začínají v obci u kaple, kde máme dvě pamětní desky. Jedna je věnována místním občanům, kteří zahynuli ve válce, druhá pak americkým vojákům," předesílá starosta Vlastimil Anderle s tím, že poté pravidelně chodí do lesa nad Dobrou vodou, kde zahynulo několik amerických vojáků.

Dílští se rozhodli, že pořídí novou pamětní desku pro osvoboditele. Když pátrali po přesných jménech amerických vojáků, kteří tam zahynuli 1. května 1945, zjistili, že amerických obětí bylo více, než se dosud uvádělo.

„Všechna jména budou na pamětním listu, který jsme pro letošní oslavy osvobození připravili. Ani letos nebudou u nás chybět historická vojenská vozidla a zástupci Klubu III. armády Plzeň, kteří se našich oslav dlouhá léta zúčastňují," říká Anderle.

Dílští si připomenou výročí osvobození 1. května v 10 hodin u tamní kaple a o hodinu později v lese u pomníčku, kde rozdají nejen pamětní listy, ale i letáčky s údaji o veřejné sbírce na pamětní desku. Pak už na účastníky bude čekat guláš v tamní hospůdce.