To je recept na šťastné manželství Adély a Bohumíra Vokurkových, kteří právě dnes, spolu s rodinou, slaví na své chalupě v Pláních u Oprechtic diamantovou svatbu.

Ani po šedesáti letech společného života jim nechybí smysl pro humor. Jejich společné motto zní, že je hlavní dožít se 100 let, pak už prý umírá málo lidí.

Manželé Vokurkovi se poznali už jako děti.
„Seznámili se v tělovýchovné jednotě Sokol, když dědovi bylo 15 let a babičce 13. Dlouho byli kamarádi a chodili na výlety a na slety, znali se i jejich rodiče. Pak mezi nimi přeskočila jiskra a dali se dohromady jako partneři. Na první rande spolu šli na procházku do parku," prozradila na své prarodiče Barbora Švehlová.

Vokurkovi vychovali jednu dceru a dnes se těší ze tří vnoučat. Ačkoliv už mají oba přes osmdesát, jsou stále velmi aktivní.
„Babička je samozřejmě jako každá babička ta nejlepší kuchařka. Navíc všechno sešije, uplete, zavaří, napeče, má neustále dobrou náladu a má ráda krásné drobné předměty. V zimě chodí do kurzů výtvarných prací. V létě je nejraději na zahradě, kde kromě kytiček pěstuje také rajčata, fazolky nebo jahody, které jsou nejlepší s babiččinými lívanci a cukrem."

Ani pan Bohumír nezahálí. Má za sebou několik kurzů počítačových dovedností, díky nim je ve spojení s rodinou.
„S dědou bych nerada měřila síly ve cvičení, jelikož zatímco jemu nečiní potíže dotknout se země v předklonu, já ve stejném cviku trpím. Jako správný sokol totiž cvičí každé ráno. Jeho další zálibou je zaznamenávat počasí a porovnávat ho s předešlými roky."

Vokurkovi mají doma vzácnost, a tou je obrázek namalovaný Josefem Skupou, autorem Spejbla a Hurvínka.
„Dědův otec byl za druhé světové války vězněn v Drážďanech. Tam se setkal s autorem Hurvínka a Spejbla Josefem Skupou, který mu nakreslil pro dědu, kterému bylo tehdy 15 let, přání k narozeninám. Je na něm postava Hurvínka, který objímá nakládanou okurku (jelikož děda se jmenuje příjmením Vokurka). Tento obrázek je naše rodinná vzácnost dodnes," dodala Barbora.

„Ať je babička duchem pořád tak mladá, jak se cítí a má tu stejnou, neutuchající radost ze života. Děda ať neztrácí svůj sokolí elán a hlavně, ať jsou ještě mnoho dalších let šťastní a stále spolu," to přejí diamantovým manželům vnoučata Bára, Táňa a Kryštof. Ke gratulaci se samozřejmě připojujeme.

U Vokurkových na chalupě se ale nebude slavit pouze diamantová svatba. Nevěsta totiž v neděli 26. července navíc oslaví své 83. narozeniny.