Každý, kdo o víkendu zavítaly do zámku v Osvračíně, kde se poprvé uskutečnil festival deskových her, který nesl název David a Goliáš, si mohl vybrat hned z pěti set her, z nichž některé byly žhavé novinky, naučit se je a utkat se v turnaji. Nebylo to nic jednoduchého, ale možnosti strávit netradiční odpoledne nebo celý den, využily stovky lidí.

Zahrát si přišli malí i velcí.
„Máme rádi společenské hry a je to tu bezva. Naučily jsme se už několik her, ale nejvíc nás zaujala Mondo. Ta se hraje tak, že se z kartiček musí postavit svět s co nejvíce světadíly,” řekly dvě jedenáctileté slečny z Nýrska, Mirka Sloupová a Žaneta Svobodová, která se během chvilky v Mondu tak zdokonalila, že se stala vítězkou turnaje.


Festival uspořádalo Občanské sdružení Goada pod záštitou obce Osvračín a starosty obce.


Ačkoliv měli organizátoři plné ruce práce, neboť museli být k ruce každému hráči, aby mu vysvětlili pravidla jednotlivých her, s účastí a prostředím osvračínského zámku byli spokojeni.


„Jde už o šestý ročník tohoto festivalu. Předchozích pět let se konal v Nepomuku. Letos jsme si řekli, že ho uspořádáme zase jinde. Dlouho jsme hledali nejvhodnější místo. Tady se nám moc líbí a pro naše účely je zámek ideální,” řekl za organizátory Ladislav Sedlák s tím, že festival pořádají proto, že lidé chtějí poznat i trochu jinou zábavu, než je sezení u televize.


Představen byl i vítěz soutěže o nejlepší novou autorskou hru Jan Jalůvka z Kopřivnice, který ačkoliv deskové hry nikdy nehrál, dokázal vymyslet naprostý trhák.


„Hra se jmenuje Speedway a je to vlastně plochá dráha s motorkami. Specializuji se na spíše na 3D figurky, proto i motorky jsou plastické. Pohyb umožňuje krokovací kolečko a každý hráč si může určit vlastní trasu,” prozradil Jalůvka.


V rámci festivalu proběhla i dražba her podepsaných známými osobnostmi, jejíž výtěžek bude věnován nadaci Dobrý skutek. Návštěvníci s malými dětmi mohli využít služeb mateřského centra, k dispozici bylai dílnička tvoření módních placek s výtvarnicí Bárou Motlovou.