Bude jí 4. tlumačovský dechovkový festival. Na podrobnosti jsme se zeptali starosty sboru Václava Sladkého.

Pořádáte dechovkový festival už počtvrté, jak pro něj vybíráte kapely?

Zaměřujeme se při výběru na ty, které u nás zatím nehrály. Letos to bude domácí Dupalka, další, Sedmihorka, je také z našeho okresu a k nim jsme pozvali Krajanku Václava Hlaváčka a Moravanku Jana Slabáka.

Proč padl výběr na tuto čtveřici?

Domácí Dupalku jsme doplnili Sedmihorkou, protože v kapele mají harmoniku, takže je to trochu jiná muzika. Krajanka oslavila kulaté dvacáté výročí a podobně i Jan Slabák, který měl nedávno sedmdesátiny.

Je těžké si Moravanku nasmlouvat, jak dopředu jste to museli udělat?

Museli jsme ji objednat zhruba rok dopředu, navíc jsme měli štěstí a podařilo se volné termíny uvedených kapel sladit. Krajanka hraje předtím někde jinde, takže přijede ze šňůry, Moravanka pojede z domova přímo k nám.

Václav Sladký, starosta SDH Tlumačov, je známým pořadatelem nejrůznějších hudebních akcí.

Na co se v případě Moravanky, která má za sebou má již čtyřicet let úspěšné činnosti a je mezi dechovkami pojmem, mohou návštěvníci festivalu těšit?

Moravanka bude festival uzavírat. Vystoupí v jeho závěru po Krajance, která vyplní 80 minut, ale Moravanka odehraje regulérní dvouhodinový koncert. Bude to vyvrcholení festivalu.

Co byste chtěl vyzdvihnout?

Hlavně ten fakt, že na festival se platí vstupné 150 korun, přičemž jen samotný koncert Moravanky je možné běžně navštívit, pokud hraje jinde, za 250 korun. My lidem levněji nabídneme čtyři kapely.

Nemáte obavy o malou návštěvnost? Festival je přece jen ve vašem AMFI, a to za každého počasí…

Obavy nemáme, neboť návštěvníci si už k nám cestu našli. Na festival jezdí lidé z hodně širokého okolí, mohu zmínit například Přeštice a jižní Čechy, festival už si získal jméno. Ale na případný déšť – mokrou variantu – jsme vybaveni, máme jeden stan a další si půjčíme. A občerstvení také bude…

Nemyslíte si, že po útlumu, který nastal po revoluci, slaví dechovka jakési obrození?

Je pravda, že tady byla určitá pauza, ale dnes už chodí na dechovku také mladí lidé.

Čím to je?

Chtějí se odreagovat a bavit se, což při dechovce výborně jde. Lidé mají starosti, vím, že i s penězi je to dnes všelijaké, ale myslím si, že jedenkrát či dvakrát za rok lze vyrazit.

POZN. RED.: Domažlický deník je partnerem akce, bližší informace o festivalu získáte na tel. čísle 723 874 478.

Takto si Moravanku pamatují dříve narození.