„Cyklus byl připravován ve spolupráci s etnografy a pracovníky muzeí a skanzenů z celé České republiky, specializujících se na konkrétní mapované tradice. Průvodcem seriálu je Miroslav Táborský," uvádí tvůrci k šestadvaceti­dílnému dokumentárnímu cyklu Naše tradice.

Cyklus mapuje hlavní svátky, které se v ČR dodnes dodržují, a první díl patřil Silvestru a Novému roku. Kromě jiného přinesl i koledování členů přípravky Chodského souboru Mrákov – známého Mráčku – s fanfrnochem.

„Natáčelo se téměř před rokem nad Mrákovem. Já jsem o premiéře pořadu nevěděla. O tom, že jsou děti z Mráčku v televizi, mi telefonovala známá, ale viděla jsem pak z něj jen kousek. Repríza se vysílá ve středu 5. března od 13.15 hodin, to ale budu bohužel v práci, takže si vše přehraji na internetu," uvedla Deníku vedoucí Mráčku Marie Johánková.

Televizní štáb tehdy strávil dle Johánkové v Mrákově kolem tří hodin. Natáčelo se nejen nad Mrákovem, ale také přímo v Mrákově. Na záběrech nemohla chybět letos 87letá mrákovská žena, která neodmyslitelně k Dolnímu Chodsku patří. Mrákovští ji mají ve velké úctě a říkají jí teta Krysáluc. Alžběta Vondrašová více než půlstoletí stále šije a vyšívá chodské kroje a jde tak ve stopách chodských švadlen sester Bílkových.

Další díl pořadu bude vysílat ČT 2 v neděli 9. března od 17.20 hodin a bude se věnovat tématu Tři králové.

DĚTSKÝ SOUBOR MRÁČEK, přípravka Chodského souboru Mrákov. Mráček účinkoval v I. dílu televizního cyklu Naše tradice. Přinášíme záběr z pořadu.

DĚTSKÝ SOUBOR MRÁČEK, přípravka Chodského souboru Mrákov. Mráček účinkoval v I. dílu televizního cyklu Naše tradice. Přinášíme záběr z pořadu pořízený před domkem sester Bílkových, o který se stará Alžběta Vondrašová (na snímku).