Vivat císaři – tak přivítali Kdyňští císaře Františka I, který v sobotu dopoledne zavítal do města.

Návštěva probíhala podle stejného scénáře, jako tomu bylo před dvěma sty lety, kdy Kdyni navštívil skutečný císař. Nastoupená byla vojenská garda a měšťané sypali vrchnosti  cestu květinami.

Nejdříve dorazila baronka se svým doprovodem.

Samotný císař, kterého čekaly stovky lidí, však musel počkat a dát přednost autům, která po uzavření silnice před Muzeem příhraničí  stála v dlouhých kolonách v obou směrech. Vše nakonec dobře dopadlo a davy se svého císaře dočkaly.

Přijel s doprovodem a v kočáře, který pochází z roku 1810. „Najdeme ho v Muzeu kočárů Čechy pod Košířem a používá se pouze pro výjimečné události. Máme tedy jedinečnou příležitost spatřit tento nádherný historický kočár, který účinkuje v historických filmech a ve kterém jezdil samotný arcibiskup," uvedla za organizátory Císařských slavností Sylva Heidlerová.

Kočár doprovázeli dva lokajové, kočí a čtyři ozbrojení huláni. Císař byl přivítán po staročesku chlebem, solí a korbelem koutského piva.
„Je to krásně připravené, ale škoda, že zrovna při té největší události pršelo. Velmi zklamaná jsem však byla organizací. Projíždějící auta všechno kazila, a přitom mohla být doprava na tu chvíli směrována kolem bazénu. Lidé byli neustále odháněni za čáry, takže většina jich vůbec nic neviděla," řekla paní Jana ze Kdyně.

Lidé si však císaře mohli užít i v zahradě muzea, kde návštěva pokračovala. Umoudřilo se i počasí, proto si každý mohl vychutnat i další představení, v nichž vystoupily desítky účinkujících.