„Výstava si neklade z acíl ukázat korálky z celého světa, ale zaměřuje se primárně na vinuté perle vyrobené na Domažlicku," popisuje jeden z organizátorů Roman Konečný.

Doplněním expozice jsou ukázky korálků z ostrova Murán u Benátek. „Na nich návštěvníci mohou obdivovat nepřebernou barevnost a duhovou rozmanitost, které skláři na Domažlicku kvůli jinému složení skla nemohli dosáhnout," připomněl Konečný.
K jeho sběratelské zálibě ho přivedl dědeček Chotimír Koller z Merklína, který mu vyprávěl příběhy jejich sklářské rodiny Kollerů, a domažlický historik a patriot Zdeněk Procházka, jenž ho zasvětil do sklářské minulosti Domažlicka.

Kromě Konečného části svých sbírek na domažlické výstavě prezentují Aleš Turner, Ivan Vydra, Milan Mráz, Marie Siková, Olga Hejná a Václav Sika.

Souběžně s výstavou vinutých perlí a korálků hostí Chodský hrad i výstavu obrazů Lukáše Junka Obrazy indiánského světa.
„Většina korálků, jimiž si indiáni v 19. století vyšívali své oděvy, pocházela z Čech," vysvětlil souvislost obou expozic Václav Sika, vedoucí domažlické Galerie bratří Špillarů, který obě výstavy zorganizoval.

„Junek vystudoval na akademii výtvarných umění obor restaurování uměleckých děl, což se objevuje i v jeho tvorbě. Je poznat, že skvěle ovládl techniku a technologii malby i práci se zlatými fóliemi. Plátkové zlato se stává součástí jeho uměleckých děl," připomněl Sika.