Vystoupení místního národopisného souboru nesmělo chybět při Srazu rodáků a přátel obce Mrákov, který se uskutečnil ve sváteční dny 5. a 6. července.

Soubor se tak zařadil k slavícím jubilantům – tamním a novoklíčovským hasičům, kteří při setkání oslavili 105, respektive 75 let od založení svých spolků. Chodský soubor Mrákov je vedle nich ještě ´mladík´, letos si připomíná půlstoletí činnosti stejně, jako tamní školní budova.

Pěkné chodské písničky Mrákovské dudácké muziky pod vedením Vlastimila Dřímala i zpěv a tanec členů souboru umocnily sváteční atmosféru a zpříjemnily odpoledne všem, kteří se sešli v obrovském stanu postaveném pro účely srazu a oslav výročí.

Mrákovský soubor už se chystá na další ´štace´, kde bude propagovat folklor. Ve čtvrtek 4. srpna se zúčastní v Praze akce Chodské slavnosti v Senátu.

V sobotu 13. srpna ho čeká návštěvníky vyhledávaná a oblíbená Mrákovská hyjta – benefiční pořad aneb pestrá přehlídka členů souboru včetně jejich následovníků z dětského souboru Mráček.

Tentýž den i následující neděli nebudou Mrákovští chybět ani v Domažlicích při vyhlášených Chodských slavnostech. Na tu pravou oslavu jubilea si musí, jak prozradil vedoucí souboru Josef Nejdl st., počkat do 15. října, kdy se všichni, kteří dosud souborem prošli, sejdou v sále ve Starém Klíčově.

"Lidí, kteří prošli souborem jsou stovky. Tímto bych je chtěl všechny do hospody, sálu v Kyčově pozvat," zmínil při srazu rodáků Nejdl.