Úspěšná kniha Ivy Kumperové Chodské kroje se stala inspirací pro uspořádání celosezonní výstavy v Muzeu Chodska, která bude mít ve středu vpodvečer svoji vernisáž.

„Přípravy nám zabraly zhruba tři měsíce,“ shrnula za organizátory Slávka Štrbová. Expozice nebude prostou přehlídkou chodských krojů na figurínách. Shrne celý proces výroby kroje až po jeho finální podobu.


„Návštěvníci uvidí materiály, z kterých se slavnostní oblečení šije, připomeneme výrobce, kteří tradiční kroje vytvářeli a část expozice patří dobovému obchodu, v kterém se kroje daly koupit,“ popsala Štrbová.

Pracovníky muzea potěšila vstřícnost Hany Ratzové, která na výstavu zapůjčila velkou kolekci oděvů. Většina exponátů pochází z vlastních sbírek domažlického muzea.

Na výstavu v sále navážou infopanely na ochozu muzea, na kterých se zájemci dozví další teoretické informace o historii krojů na Chodsku.
Vzácnou připomínkou podoby oblečení z konce devatenáctého století bude cyklus obrazů Ferdinanda Velce z roku 1893.

„Díky tomuto malíři jsou autenticky zachyceny kroje z té doby. Oblečení včetně krojů se časem samozřejmě mění a upravuje,“ připomněla jedna z organizátorek výstavy, která bude k vidění až do konce října.

„Atraktivním tématem bychom k návštěvě Muzea Chodska chtěli během hlavní letní sezony přitáhnout co nejvíce turistů, kteří Domažlice navštíví,“ dodala Štrbová.

Slavnostní vernisáž se koná ve středu 30. března od 17 hodin. vystoupí na ní Študácká dudácká muzika a sólisté domažlické Základní umělecké školy. Expozice bude otevřena denně včetně víkendů od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.

Výstava připomíná řadu výročí, která jsou spjata s prezentací chodského kroje, například Všeobecnou výstavu v Praze v roce 1891.