Hektické dny právě prožívá Marie Langová z Postřekova, jedna ze zakladatelek tamního Muzea krojů. Postřekovská žena nejen půjčuje na Masopust 2014 zájemcům chodské kroje z tamního fundusu, ale nové také na přání lidí urychleně šije.

„Půjčovna, ta jede na plné obrátky, navíc ještě kroje došívám. Krojů na půjčení máme dost, ale stejně nestačí, poptávka je velká. Minulý víkend jsme tu měli Dětský chodský bál, takže byl zájem o kroje pro chlapečky. Nyní, před masopustem, kdy budou potřeba rukávcové kroje, chybí nějaká šněrovačka a také šiju kanduše. Budou potřeba na Kytičkový průvod a Kytičkový bál," říká Langová a dodává, že je zájem o výpůjčku krojů na Chodský bál do Domažlic, který bude 15. března.

Sobota bude její

Snaží se vše zvládnout tak, aby měla v sobotu 1. března volno.

„V sobotu nebudu nic velkého připravovat, mladí si navaří a já si letošní masopust užiji i proto, že nebudu hlídací babička. Moji vnoučkové – 6letý Eda a tříapůlletý Ota půjdou tentokrát k druhé babičce a dědovi a já si večer užiji jako maska na maškarním bále. Máme partu už asi 10 let společně na maškarní chodíme, samozřejmě i v úterý do průvodu," prozrazuje.

Po maškarním bále nemůže v neděli dlouho vyspávat, neboť ten den nesmí chybět masopustní šišky.

„Šišky u nás v Postřekově děláme nejen v neděli, ale i o masopustním úterý, aby byly čerstvé. Bez nich si už nedokážeme masopust představit," podotýká Postřekovanka Langová s tím, že používá starý a osvědčený recept.

„Je od tety Švajnerouc, která už – bohužel – nežije. Mám ho vyzkoušený a je ze všech receptů, které jsme na šišky nebo koblihy měla, úplně nejlepší," chválí Langová.

Několikadenní masopustní maraton

Postřekovský masopust je nejvyhlášenějším a také nejnavštěvovanějším na Domažlicku. Není divu, neboť masopustní veselí trvá v rázovité vsi Horního Chodska několik dní.

Začíná v sobotu večer maškarním bálem v sále hotelu U Nádraží, v neděli pokračuje v 16 hodin průvodem krojovaných děvčat s ´regrůty´ a ostatními obyvateli na trase hospoda U Hadamů – sál U Nádraží. Je zajímavé, že existenci tohoto průvodu nedokázala v novodobých dějinách ČR narušit změna, jíž bylo ukončení branné povinnosti mladých mužů a vznik profesionální armády. Na počtu ´regrůtů´ se však v posledních letech neblaze podepsala snížená porodnost. Průvod předchází večernímu Kytičkové zábavě.

Pondělní večerní veselení patří ženám, konkrétně Babskému bálu. Patří k němu nejen štamprličky, správná veselá muzika a zpěv, ale i tancování. A to nejen na parketě. Ženy z Postřekova jsou velice šikovné a dobře známé i tím, že dokáží tančit také na stolech.

Postřekovský masopust končí v úterý, kdy se masopustní průvod plný nejrozmanitějších maškar – ať už pěších, nebo v alegorických vozech – vydá v 16 hodin na tamní fotbalové hřiště. Tam tradičně probíhá řádný soud s ´panem Masopustem´. Jeho figurína to v závěru vlastně ´odnese´ , neboť Masopust je oběšen za všechny hříchy Postřekovských, které za uplynulý rok spáchali. Následuje truchlení u muziky, jímž masopust končí.

Budou pouze šišky?

Zajímalo nás, zda se Postřekovští o masopustu, zejména pak při úterním masopustním průvodu, takzvaně cpou jen šiškami. Co připravují?

„Kromě šišek budeme mít o masopustu i další dobroty. Máme už naložený hermelín, utopence, pak i karbanátky," prozradila Marie Langová.

Masopustní šišky podle tety Švajnerouc

Suroviny: 1 kg polohrubé mouky, 10 dkg másla, 8 dkg cukru, 6 dkg droždí, 0,5 litru mléka, 5 žloutků, 4 lžíce rumu, kůra z citronu, sůl, rozinky, dále moučkový a skořicový cukr na obalení.

Postup: Zaděláme těsto, které necháme vykynout. Vykynuté vláčné těsto se nakrájí na pruhy a smaží se. Ještě teplé šišky se obalují ve směsi moučkového a skořicového cukru.

Program Masopustu 2014