Tak trochu ve stínu jiných, na počet masek bohatších masopustů, zůstává masopustní dění v Chodově. Přitom se výrazně odlišuje tím, jak důkladně se místní s Masopustem loučí.

Dva masopustní průvody

Specifické jsou chodovské oslavy tím, že o masopustním úterý procházejí obcí dokonce dva průvody. Dopolední patří žákům tamní školy.

„Některé děti přišly do školy již v maskách, ostatní se převlékly ve svých třídách," předesílá ředitelka ZŠ Chodov Eva Altmanová.

A právě ze školy se vydal úderem 10. hodiny za zpěvu průvod malých masek k obecnímu úřadu.

Tam školáci požádali starostu obce Jana Etzla o svolení k průvodu.

„Pan starosta průvod schválil a odměnil děti sladkostmi. Prošli jsme Chodovem a poslední zastávka byla u obchodu pana Veselého, kde byli všichni za zpěv také odměněni," líčí ředitelka s tím, že po návratu do školy se žáci shromáždili v tělocvičně, kde byly vyhodnoceny nejlepší masky.

Další průvod už čekal Chodov tentýž den odpoledne. Dlouho před jeho začátkem čekali před kulturním domem diváci – zvědaví, jaké masky se po roce objeví, a hlavně co se bude dít.

Speciální masopustní bryčku táhl tradičně pár koní, které přivezl Matouš Dufek z Pasečnice. Je určitou raritou, že o dobrou náladu se v Chodově postarala dechová hudba Horalka s kapelníkem Václavem Wiesnerem. „Letos tu hrajeme o masopustu po šestatřicáté," neopomněl Deníku připomenout kapelník Wiesner. Muzikanty podpořila početná skupina místních – zpěváci, kteří se na tuto událost pečlivě připravovali na ´sezpíva᠆ných´ už od konce ledna.

Chodov je známý tím, že po celou dobu průvodu mají jeho účastníci občerstvení zdarma. Dětem, které by si na pivu moc nepochutnaly, jsou rozdávány cukrovinky.

„Úterní průvod obcí trval zhruba tři hodiny, měl sedm větších zastávek s občerstvením. Ani poté si muzikanti z Horalky nevydechli, neboť až do půlnoci doprovázeli zpěv veselící se chasy.

Popeleční středou vše večer vyvrcholí

Popeleční středa připadá na 46. den před Velikonoční nedělí a je prvním dnem půstu. V Chodově k němu tradičně patří pochovávání Masopusta podle místní tradice.

Letos vyšel smuteční průvod za doprovodu harmoniky Ladislava Vogeltanze ml. a světel lampionů v 19 hodin od hospody U Mejtnejch. V průvodu nechyběl Masopust na márách, před kterými šel předem zvolený farář. Průvod vedl Miloslav Mathauser třímající halapartnu.

Farář Jarmil Etzl přednesl na závěr večerního průvodu ´štiplavou´ smuteční řeč a posléze se ´pozůstalí´ přesunuli zpět k Mejtnejm, kde se truchlilo až do půlnoci. Chodovští mají každoročně sestavený Masopustní výbor, který by chtěl prostřednictvím Deníku poděkovat všem zúčastněným a řadě lidí za ochotu i finanční a materiální pomoc.