Zajímavou a díky krojům také pestrou podívanou přinesl na svůj Chodský bál Spolek Jiřího Bittnera Milavče. Parta lidí už tři roky dělá čest jménu místního rodáka (23. 1.1846 – 6. 5. 1903, českého herce, jenž po dvaadvacet sezon bavil lidi z prken Národního divadla), které se objevilo v názvu jejich dobrovolného sdružení.

Bittnerovci předvedli v chodských krojích tanec, který byl v dobách Nerudy a dalších velkých Čechů přijat za tanec národní – Českou besedu.

„Povídali jsme si spolu před Chodským bálem a zmínil jsem, že Česká beseda bude mít u nás jakousi obnovenou premiéru, neboť se tančila naposledy v 70. letech. Rád bych upřesnil, že ji v minulosti nacvičil se školáky zdejší řídící učitel Vlastimil Weiner, avšak v chodských krojích to nebylo,“ podotkl Josef Johánek před předtančením, které milavečský balkon zcela zaplnilo diváky.

Úvodní slovo na bále předal kronikářce obce Anně Váchalové, aby mohl společně s dětskými i dospělými tanečníky předvést výsledek usilovného nacvičování starého tance, který je velmi slavnostní a není již moc k vidění.

„Bittnerovci si v Milavčích vzali za své veškeré kulturní dění. Připravují akce pro děti i dospělé. Když zapisuji události do obecní kroniky, hemží se to tam hlavně jimi. Dříve dělal předsedu Josef Johánek, nyní ale předsednictví předal Jiřímu Krumlovi, aby si takzvaně uvolnil ruce a měl více času na přípravu akcí. Ale musím říct, že ve spolku vládne velká souhra. Jednotliví členové připravují střídavě různé akce a je na nich vidět chuť udělat něco nejen pro sebe, ale i pro ostatní,“ uvedla Deníku kronikářka Váchalová.

Nutno dodat, že Milavečtí připravili nejen nádherné předtančení, ale také skutečně bohatou a pestrou tombolu, v níž nechyběly koláče a další dobroty, které bylo možné konzumovat ihned, aby účastníci Chodského bálu doplnili za zvuků Dupalky vytancované kalorie. A nikdo nemusel smutnit, neboť v tombole vyhrávali opravdu všichni.

Hlavní cenou v tombole byl pašík, kterého – na rozdíl od kozy Lízy na babylonském Kozím bálu – do sálu nevpustili. Chrochtal si v mrazivém sobotním večeru spokojeně v jednom z milavečských chlívků a čekal, kdo ho vyhraje.

„Jak se vám to líbilo?“ tázal se po předvedení České besedy předseda spolku Jiří Kruml. Nezbylo než tanec pochválit, neboť Milavečským se velice vyvedl.


Z Chodského bálu v Milavčích.
Z Chodského bálu v Milavčích.
Z Chodského bálu v Milavčích.