Domažlický sbor Čerchovan se vrátil z vystoupení, které se v historii 109 let působícího pěveckého tělesa zařadilo mezi vůbec nejdůležitější. Ve středu 15. prosince přednesli domažličtí zpěváci na generální audienci u papeže Benedikta XVI. píseň Svatý Václave. Večer se pak v římské bazilice San Marco konal koncert Čerchovanu, na kterém zazněla Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby.

„Audience u papeže a římský koncert se staly jedním z mých nejsilnějších životních zážitků,“ uvedla Dagmar Vlčková z pěveckého sboru. Čerchovan do Vatikánu odjel na pozvání Velvyslanectví České republiky při Svatém stolci spolu se zástupci Plzeňského kraje, církve a měst Plzeň a Domažlice.
Chodsko reprezentovali členové sboru stylově.

„Na generální audienci jsme byli všichni oblečeni v chodských krojích,“ popisuje Vlčková a pokračuje: „Svatý otec pozdravil naši delegaci v českém jazyce a se zájmem vyslechl skladbu Svatý Václave. Odpovědí na tuto píseň byl bouřlivý potlesk ze strany zúčastněných a pokynutí rukou a poděkování od papeže.“

Benedikt XVI. následně vystoupení Čerchovanu pochválil v rozhovoru s domažlickým starostou Miroslavem Machem.

„Druhou chválu jsme vyslechli z úst plzeňského biskupa Františka Radkovského, kterému papež řekl, že se opět potvrdilo, že Češi jsou muzikální národ,“ vyprávěla dále Vlčková.

Celou generální audienci vysílala přímým přenosem tuzemská křesťanská TV NOE, takže se k členům sboru brzy dostaly ohlasy na vystoupení i z domova od jejich blízkých.

Se Svatým otcem si podali ruku a krátce promluvili biskup František Radkovský, plzeňský primátor Martin Baxa, krajský radní Ivo Grünner i starosta Miroslav Mach.

Římský koncert Čerchovanu se konal v basilice San Marco založené ve 4. století na Benátském náměstí v samém centru města. Přípravy na středeční vystoupení neočekávaně ovlivnilo aktuální dění na italské politické scéně.

„Akustická zkouška se měla původně konat v úterý 14. prosince večer, ale po skončení hlasování o nedůvěře vládě Silvia Berlusconiho vypukly v centru hlavního města protestní akce, jaké Itálie dlouho nezažila. Došlo během nich i k několika zraněním a čtyřicet protestujících zadržela policie. Vzduchem létaly dýmovnice. Akustická zkouška byla tedy přesunuta na středeční odpoledne,“ popsala dramatické římské okamžiky Dagmar Vlčková.

Koncertu se zúčastnilo více než 300 posluchačů. Nechyběli mezi nimi ani význační představitelé Vatikánu. Čerchovan spolu se sólisty Evou Müllerovou, Sylvou Čmugrovou, Petrem Strnadem a Alešem Hendrychem, s varhaníkem Vojtěchem Novákem a s orchestrem plzeňské konzervatoře v čele s dirigentem Markem Vorlíčkem přednesl Českou mši vánoční od Jakuba Jana Ryby.

Vystoupení českých muzikantů sklidilo bouřlivý ohlas. Diváci je ocenili frenetickým potleskem vestoje. Jako přídavek zazněla skladba Adeste fideles v úpravě současného českého skladatele Miloše Boka, který ji napsal speciálně pro tuto příležitost.

Mezi hosty byl také kardinál a bývalý velvyslanec Vatikánu v ČR Giovanni Coppa. Na jeho popud na závěr všichni hosté spolu s Čerchovanem zazpívali českou vánoční píseň Narodil se Kristus Pán.

„Volného času v Římě jsme mnoho neměli, ale přesto většina z nás zvládla vidět hodně památek či uměleckých děl, posedět při šálku pravé italské kávy či sklence vína, ochutnat pravou italskou pizzu či zmrzlinu, užít si krásných chvil volna s přáteli či kolegy, zažít jedinečnou atmosféru tohoto města, odpočinout si od předvánočního shonu, načerpat nových sil do dalších dnů,“ popsala své pocity Vlčková.

„Přijeli jsme domů plni krásných zážitků a hrdi na to, že se ve středu večer Římem nesla slavná česká vánoční mše Hej mistře! a koleda Narodil se Kristus Pán,“ dodala na úplný závěr členka sboru.