Přes týden musí zvládnout práci, rodinu či školu i předvánoční přípravy, aby hlavně o víkendech mohly dávat radost prostřednictvím vánočních koncertů, s nimiž zajíždějí i do poměrně malých vsí. Toto je každoročně předvánoční ´úděl´ zpěvaček z domažlického sboru Canzonetta. Podobně je na tom Milada Nejdlová, která sbor doprovází na elektrické piano.

„Zpravidla míváme kolem Vánoc osm až deset koncertů, v tomto roce se jejich počet rozrostl a je jich o něco víc. Premiéry co do místa koncertu máme letos dvě, v neděli jsme vystupovaly v kostele v Mrákově a zítra, v úterý 15. prosince, nás čeká Bělá nad Radbuzou," uvedla vedoucí Canzonetty Marie Hanáčíková.

Jak navzdory svému vytížení zpěvačky vánoční přípravy zvládají? „S děvčaty tyto záležitosti samozřejmě probíráme a vyměňujeme si zkušenosti. Neustále mezi námi kolují nějaké recepty," smála se otázce Hanáčíková.

„V poslední době je u nás výměna receptů už tradice. Jednak se jedná o vánoční cukroví, a když jdeme společně na bál, některá z nás něco upeče, ochutnáme a chceme mít recept. Pak také tehdy, když má některá z nás svátek či narozeniny, něco přinese na zkoušku, nebo jen tak některá z nás vyzkouší nový recept. Co se chystání jídla týče, s tím rozhodně nemáme problém," doplňuje.

A co domácí úklid? „Samozřejmě i ten stíháme! Děvčata jsou šikovná a stíhají předvánoční přípravy i při studiu, při dětech, řekla bych, že jsou všechny zpěvačky domácky založené a také kuchařinky, jak už jsem říkala, stále se u nás ve sboru řeší recepty," konstatuje Hanáčíková.

Letos trochu jinak

Canzonetta má při letošních vánočních koncertech posily. Tou první je kytarista a druhou student konzervatoře Jakub Ošmera.

„Kytarista je příbuzný jedné naší zpěvačky a Kubu jsme vzaly z důvodu, že máme hezké úpravy písniček, kde je i mužský hlas. Dříve s námi zpíval Kamil Jindřich, rád by si s námi zazpíval, ale je velice vytížený. Oslovili jsme Kubu, s nímž jsme vystupovaly při Chodských slavnostech. Je velice ochotný i jeho tatínek, který ho na koncerty vozí. Kuba bude na všech našich akcích kromě Bělé, kdy musí být ve škole, tedy na konzervatoři," říká Hanáčíková s tím, že účinkování obou mužů s ženským sborem vidí jako přínos: „Je to zase něco jiného, a to jak jeho sólový zpěv, tak i jeho doprovod našich zpěvaček. Je to něco jiného, než když zní jen ženské hlasy. Kytara zase obohatí naše spirituály, je to něco jiného, než když je zpíváme s piánem nebo a capella."

Zajímalo nás, zda bude koncert plánovaný na 3. ledna příštího roku jiný než ty kolem Vánoc.

„Dalo by se říci, že je to něco jako Tříkrálový koncert. Samozřejmě program určený do kostela svatého Martina se trošku pozmění, vyložené jásavé vánoční a štědrovečerní písně z něj vypustíme, neboť už budou pasé. Samozřejmě až do Tří králů je to vánoční doba, takže koledy ještě budou. V Klenčí to bude koncert s Haltravanem, víc neprozradím, ať se příchozí nechají překvapit," zakončila Hanáčíková.

Vánoční putování s Canzonettou

15. prosince: Bělá nad Radbuzou, kostel Panny Marie Sedmibolestné, 18 hodin

20. prosince: Domažlice, Hudba u stromečku, 15.30 hodin

20. prosince: Chrastavice, kostel Nejsvětější Trojice, 18 hodin

21. prosince: Úboč, kostel sv. Mikuláše, 18 hodin

23. prosince: Domažlice, náměstí Míru, Vypečená vánoční suita s Ochotným divadelnickým spolkem Karel Domažlice, 17.05 hodin

3. ledna 2016: Klenčí pod Čerchovem, kostel sv. Martina, koncert s mužským sborem Haltravan, 18 hodin

Z Vánočního koncertu v Mrákově