Rybova mše předvedená v předposledním dni uplynulého roku přinesla další finance na záchranu kostelíku sv. Václava v Hoře. Postarali se o to svými příspěvky příchozí, které do kostela přilákala osmnáctka umělců, členů Státní opery Praha.

„Vítám vás v kostele svatého Václava, který je třeba zachránit, protože se jedná o důležitý skvost regionu. Doufám, že v roce 2014 uděláme okapy i oplechování venkovních pilířů. Rovněž zde není Křížová cesta, chystá se její rekonstrukce. Hlavním cílem bude odstranění vlhkosti z tohoto chrámu," pronesl starosta Hory David Kraml k návštěvníkům koncertu poté, co je seznámil s tím, co se podařilo v kostele v roce 2013 udělat, aby věděli, že dobrovolné příspěvky z minulých benefičních koncertů nepřišly vniveč.

Chvíle před vystoupením umělců patřila novince.

„Šedesát let tady nešla elektřina, doufám, že až mávnu, budeme svítit," upozornil Kraml a přítomní neskrývali překvapení, když se rozzářil nádherný lustr. Premiéru či spíše malou zkoušku měl o Půlnoční mši, jíž byli přítomni pouze místní.

Zdroj: Youtube

Poté již patřil prostor mezi lavicemi a oltářem pěvcům a jejich dirigentovi, který usedl za elektronické varhany, kteří přednesli téměř hodinový koncert.

Posluchači doslova bez dechu naslouchali nádherným tónům, které nutí k rozjímání i k zamyšlení. Hodně párů očí během koncertu spočinulo na místech, která svojí brčálově zelenou barvou dokladují zatékání, i na dalších místech interiéru, která hovoří o neutěšeném stavu této kulturní památky.

Leč po skončení koncertu vycházeli z kostela lidé příjemně naladění, usměvaví, takové kouzlo má hudba rodáka z Přeštic (1765), Jakuba Jana Ryby – jeho vánoční mše Hej mistře.

Zdroj: Youtube

Co říkali návštěvníci koncertu

„Jsem tady poprvé a byl to krásný zážitek. S kostelem už to tak pěkné není, chce to peníze," řekl Deníku Petr Mužík z Poběžovic.

„Jsme tady s manželem už podruhé na Rybovce, v létě jsme tady také byli, dělají zde dva koncerty za rok," uvedla Irena Mertová ze stejného města s tím, že v kostele je zima pořád, ale vánoční mši by slušela i zima venku.

Spokojena byla i Věra Buršíková z Nového Kramolína, která koncert navštívila s přítelem Antonem Mücklem z Furthu im Wald. „Koncert byl krásný, ale kostel nutně potřebuje opravu, byl by to krásný skvost," shodli se: „Krajina kolem Hory Svatého Václava se nám líbí, občas sem zajedeme a chodíme tu na procházky, ale v kostele jsme byli poprvé."

Pan Mückl přitom nebyl jediný návštěvník ze sousedního Německa.

„Jsem zde podruhé, poprvé to bylo v roce 1992 s Antonínem Kondrysem. Dnešní koncert byl nádherný, čistě předvedený, velice muzikální, krásná harmonie. Bylo úžasné, když zpívali Rybovu mši, kterou dobře znám, mám ji doma na desce. Dokážu to ocenit, sám zpívám ve Furthu v kostele na kůru," prozradil Deníku Hermann Plötz z Furthu. Uvedl, že díla J. J. Ryby pro něj nejsou neznámá, neboť byl léta v kontaktu se známou členkou někdejšího chodského tria Jiřinou Skalovou z Domažlic, a tak má i notové materiály. „Nádherná mše, žádný Bach nebo Mozart, prostě lidový Ryba," doplnil Plötz.

Zdroj: Youtube

V Hoře přitom nemohl chybět bavorský novinář z Lengau u Waldmünchenu Karl Reitmeier, známý na Domažlicku jako ´pan Čerchov´.

Názor účinkujících

Nedalo se nezeptat na dojmy účinkujících. Bylo těžké je z Prahy do zapadlé vísky dostat?

„Rybovu mši jsme tu zpívali už loni a pak jsme zde měli letos ještě jeden koncert. Někteří kolegové to zde už znají z minulosti. Moc se jim tu líbí, dokonce kolega tu byl o prázdninách a tím, že jsme tu hráli, se to rozkřiklo. jezdí sem rádi, je to zde velmi příjemné," sdělil nám za účinkující ze Státní opery Praha Miroslav Svoboda, který si Horu zamiloval a stal se zde chalupářem.

Jak jsou spokojeni s akustikou, jak se jim v kostele zpívá?

„Akustika je velice dobrá, to víme. Akorát když se koukám při zpěvu na ty zelené mapy od zatékání, a pak oči rozmlžím, zdá se mi, jako by se po stěnách táhl rákos. Je to smutný, jsou to resty staré doby," prohlásil Svoboda s tím, že na koncert přijeli na otočku, neboť je čeká poslední den v roce 2013 představení opery Johanna Strausse Netopýr.

Jak se nadšencům povedlo zahnat tmu

Jak se vůbec podařilo po 60 letech kostel rozsvítit?

„Bylo to z hecu mezi námi. Natáhli jsme kabely," smál se otázce kostelník a dobrá duše památky Josef Nemergut.

„Chtěli jsme mít půlnoční a také hezčí tenhle koncert," doplnil ho Zdeněk Durkáč.

Benefice přinesla své ovoce

„Očekával jsem asi tak 150 lidí, bylo jich kolem 120, ale jsem spokojený. Byl jsem překvapený, že přijeli i sousedé z Německa, ale slyšel jsem, že to tam někdo dal do novin. Je to zajímavé a moc mne to těší," zhodnotil benefiční koncert ve prospěch záchrany kulturní památky starosta Kraml.

Posléze jsme se od jeho pomocnice Aleny Rumlové dozvěděli i to, kolik benefiční koncert přinesl na opravy: „Dobrovolné vstupné dnes přineslo 9 802 koruny, což jsme pak doplnili na rovných 10 tisíc korun, a dále ještě 105 eur. Krásných 35 000 korun činily dary, za což všem velice děkujeme."