Jednalo se už o pátý ročník slavností Nikla. Pověsti o něm nashromáždila Marie Špačková a právě ony byly inspirací pro vytvoření této tradice.
Jediné divadelní představení v podání bělských ochotných herců se uskutečnilo v sobotu v podvečer.

Příběh začínal u brodu příjezdem královské družiny v čele s králem Vladislavem, který se v panenské přírodě nejdříve setkal s nadpřirozenými bytostmi, vodníkem Radobudem, jeho ženou Radbuzou, vodnicí Bělou včetně darebné víly Závistky, která se i po roce stále dožadovala svého ženicha, a samozřejmě lesním duchem Niklem a poté také s pozemskými obyvateli Bělé.


„Co to máte za divný šat a jaké to divné oře,“ tázal se kníže Vladislav v podání Josefa Lukáška, starosty města Libora Picky, který jeho veličenstvo pozval k návštěvě městečka.


Královská družina se tedy spolu s ostatními postavami příběhu a také diváky vydala lesní cestou na bělské náměstí, kde se odvíjela druhá část příběhu, při níž se kníže setkal s Kosmasem, hraběnkou Metternichovou, Christianem Kocem z Dobrše a dalšími historickými postavami.


Na konci druhého jednání, ještě než se všichni přesunuli k závěru příběhu, který probíhal na barokním mostě, byla pokřtěna skříňka, kterou vyrobil Drahomír Cvachovec a jež bude umístěna na Kamenném vrchu spolu se sešítkem, do kterého se bude moci podepsat každý, kdo vrch pokoří.
Jak už se stalo v Bělé dobrým zvykem, před začátkem každého jednání si všichni společně zazpívali.

Pro diváky a herce bylo ve stanu za radnicí připraveno i občerstvení.