Populární dechová hudba Babouci vystoupila v úterý ve zcela vyprodaném sále domažlického MKS, poprvé od březnového koncertu roku 2010. Pravidelně jezdí také do Srbic, zahrála ale i v Koutě na Šumavě, Staňkově či v Holýšově. V roce 2001 byli Babouci i hostem Chodských slavností.

„Úterní koncert v Domažlicích byl krásný, klidný, přišlo hodně lidí a měli jsme samé dobré ohlasy, mám z toho radost," pochvaluje si kapelník Babouků Petr Shýbal.

Shýbal v loňském roce slavil tři výročí – vlastní padesátiny, 10 let ve funkci kapelníka a 25 let u Babouků. Samotná nejstarší jihočeská dechovka, jejíž původní název byl Jouzíci a změnil se, když se vedení kapely ujali bratři Baboučkové, si v letošním roce připomíná úctyhodných 145 let nepřetržité existence.

„Při koncertech a každodenní rutině ani nevnímám, jak dlouhou historii kapela má. Ale připomene se mi to vždy, když se setkám s nějakým pamětníkem. Když nás například někdo požádá, abychom mu zahráli k sedmdesátým narozeninám s tím, že Babouci kdysi dávno hráli i na jeho svatbě," říká kapelník Shýbal a vzpomíná například na to, jak v roce 2003 Babouci navštívili Belgii a pořídili své fotografie na stejném místě jako jejich předchůdci před 36 lety .

Babouci mají také početný fanklub a oddané posluchače, kteří si je přijedou poslechnout klidně i ze Spojených států amerických.

„Jde zejména o jednoho pána z Ameriky. Je to původem Čech a náš velký fanoušek. Tady má rodinu a když sem za ní přijede například na měsíc, tak během té doby navštíví i pět našich vystoupení," popisuje Shýbal. „Napíšeme si e-mailem nebo si prostě zjistí, kde zrovna budeme hrát, a zajde na nás i dvakrát v týdnu," dodává.

Dalšími oddanými fanoušky jsou například dvě rodiny ze Šumperku, které si každé léto naplánují výlet a doprovázejí kapelu tři dny za sebou. Babouci i přes svou popularitu a vytíženost stále vystupují jako amatérští muzikanti. „Myslím, že i díky tomu z naší hudby vyzařuje určitá pohoda, protože to není naše profese. Navíc, kdyby na pódiu sedělo jedenáct konzervatoristů, byla by to úplně jiná muzika," myslí si Shýbal.

Kapela každý rok absolvuje kolem 130 až 150 koncertů. Kolik si jich hudebníci mohou při takovém množství užít, záleží podle Shýbala na okolnostech.
„Když máme fajn prostředí a dobré lidi, tak nám ani nepřijde, že hrajeme třeba i dvanáct hodin. Naopak špatné podmínky jako extrémní horko nebo zima dokáží mnohem víc znepříjemnit i jedinou hodinu hraní," vysvětluje.
V našem regionu letos Babouci vystoupí například 16. března v Srbicích a 1. června v Koutě na Šumavě.