Sympozium, které připravilo město Kdyně ve spolupráci s Galerií bratří Špillarů a Muzea Chodska v Domažlicích, zahájil v pondělí dopoledne na kdyňské radnici starosta města Jan Löffelmann. Poté Jana Potužáková a Milada Hynková přiblížily v úvodním semináři historii a techniku aradecoru a stroje arachné.

Aradecor je moderní textilní technika, která byla vytvořená v závodě Elitex ve Kdyni na principu výroby netkané textilie strojem arachné, který byl z Elitexu vyvážen do celého světa.

Vlněnými vlákny se vyskládá, vytvoří obraz. Žehlením se vrstva vlny slisuje a několikanásobným prošitím, projehlováním se pak vlákna propletou do pevného jutového podkladu.

„Sympozium potrvá celý týden, během něhož všichni účastníci v ateliéru aradecoru, který se nachází v domě Milady Hynkové, budou vytvářet netkané tapisérie o rozměrech jeden krát jeden metr,“ vysvětlila za pořadatele akce Marie Kobesová a dodala, že každý účastník vytvoří dvě díla, přičemž jedno z nich pak věnuje městu.

Díla budou k vidění 21. září ve Kdyni na výstavě tapisérií, vytvořených technikou aradecoru a při této příležitosti vyjde i osmadvacetistranná česko–německá publikace, která přiblíží historii a techniku aradecoru, stejně jako samotné sympozium, které je financováno z dispozičního fondu Evropské unie.

Kdyňský ateliér navštěvují výtvarní umělci nejen z České republiky již od roku 1966, aby autorsky realizovali své výtvarné návrhy. Vytvořili zde stovky volných dekorativních závěsných tapiserií, ale i rozměrná díla, tvořící výzdobu interiérů současné architektury.