Rok co rok se v novodobé historii u bývalého statku v Hostouni, odkud američtí vojáci zachránili vzácné bílé koně svezené z celé Evropy, scházejí lidé při výročí osvobození Americkou armádou.

Letošní pietní slavnosti patřilo středeční odpoledne. V tu dobu vzdalo Hostouňsko a Bělsko hold těm, kteří přivezli svobodu a během Operace Kovboj zachránili vzácné lipicány. Právě je připomínali při výročí osvobození jezdci na koních. Přítomni byli také američtí vojáci ze základny v německém Vilsecku, ani tentokrát nechyběli s historickými vozidly US Army členové Military car clubu Plzeň, kteří se z Hostouně vydali přes Růžov do Bělé nad Radbuzou.

Zdroj: Youtube

V Růžově uctili účastníci slavnosti osvobození památku dvou amerických vojáků, kteří tam položili život.

Z pietního aktu v Růžově jsou fota ZDE 

Z pietního aktu v Růžově.

Zdroj: Youtube

V cíli cesty, v Bělé, je očekávalo zaplněné náměstí, kde – stejně jako v předešlých dvou jmenovaných místech, položili věnce a květiny. Jako malé, ale upřímné poděkování těm, kteří sice přinesli do našeho regionu svobodu, ale desítky let se o nich mohlo hovořit jen šeptem, neboť děti se v dané době ve škole učily, že i tuto část naší republiky osvobodila Rudá armáda.

Oslavy osvobození v Bělé nad Radbuzou ZDE

Z oslavy osvobození v Bělé nad Radbuzou.

Zdroj: Youtube

V Hostouni byla navíc pokřtěna nová publikace Bohuslava Balcara Operace Kovboj, jež je první částí připravovaného cyklu Z Normandie přes Ardeny až k nám.

Zdroj: Youtube