S vybalováním zboží do svých stánků na Anenské pouti v sobotu ráno žádný prodejce příliš nepospíchal.

Ze zatažené oblohy se dolů snášely provazy deště, a kdyby to tak mělo pokračovat celý den, splakali by všichni nad výdělkem. Předpověď počasí, slibující už v poledne ustávání deště, se naštěstí vyplnila, a tak mohlo pouťové veselí vypuknout naplno.

Většina návštěvníků přicházela na náměstí se stánky a pódiem kolem areálu místních chovatelů, kde byla výstava králíků, holubů, slepic, ovcí a koz a také morčat – ta zajímala hlavně děti.

Další útok na peněženky rodičů čekal hned za lávkou přes Radbuzu, kde hlasitá muzika lákala na kolotoče, houpačky a různé atrakce opět zase děti. Pokud si dospělí chtěli zkrátit čekání něčím na zub, měli možnost ochutnat klobásy a další obvyklé pouťové pochutiny včetně piva a limonády už tady.

Další voňavá nabídka pak čekala hned na začátku historického trhu dolní části náměstí – jako každý rok se tu na rožni grilovalo prasátko, v půl čtvrté odpoledne už notně okrájené.

Ve stánku tady prodával také domažlický kovář Honza Jakuš – oproti očekávání nikoliv své výrobky, ale keramiku:

„Kování mám za celý týden dost, takže dneska to je malá změna. Ráno to vypadalo všelijak, ale teď je tu lidí dost,“ zhodnotil davy mezi stánky, kterých bylo přece jen poněkud méně než v uplynulých ročnících.

U stánku s medovinou si vybíraly něco na zahřátí i Šárka Kotvová a Ivona Wágnerová z plzeňské taneční skupiny Equet.

„Ještě k nám patří Martina Pinkerová a tady jsme předváděly v kostýmech temperamentní cikánské tance. Za hodinu to budou Veselé tance vesnické chudiny, což je pouze část nabídky naší taneční skupiny,“ řekla Kotvová s úsměvem.

Už mezi ostatními stánky jsme zastihli Kateřinu Šlehoferovou z Vlčtejna – návštěvníci domažlických trhů znají její stánek s oblečením: „Dopoledne to vypadalo všelijak, ani teď není bůhvíjaký kšeft,“ zhodnotila nespokojeně první den pouti.

Spokojenost naopak neskrýval kastelán horšovskotýnského hradu a zámku Jan Rosendorfský. V pravém křídle zahrady před vchodem na nádvoří sledoval spolu s Jaroslavem Glaserem z Bonsai centra ve Staňkově návštěvníky výstavy zakrslých dřevin, okrasných stromů a keřů.

„Na zámcích se vždycky zvyšuje návštěvnost při extrémním počasí – když byla vedra, tak lidi nevydrželi u vody a přišli raději sem, když prší, tak chodí taky víc, než když je počasí třeba na turistiku,“ zhodnotil množství lidí, čekajících na prohlídku s průvodcem. „Velkým tahákem je výstava kostýmů a rekvizit z pohádkového seriálu Arabela, také díky ní přišlo od jejího začátku na zámek pět tisíc lidí, což je pro nás neuvěřitelný počet. Průměrná roční návštěvnost je třicet tisíc lidí,“ poznamenal kastelán.

Zatímco výstava končí posledního července, na množství návštěvníků Anenské pouti v Horšovském Týně čekala ještě spousta kultury, zábavy a lákadel nejen na pódiu na náměstí, ale i jinde.

Autor: ZDENĚK HUSPEK