Z Domažlicka přejel až na Klatovsko, kde havaroval poté, co mu policie zablokovala celou silnici nákladním vozem. Pak už byl zadržen.

„V dnešních ranních hodinách pronásledovali němečtí policisté řidiče osobního vozidla tovární značky BMW, který nerespektoval jejich pokyn k zastavení a začal jim ujíždět směrem ke státní hranici. Po jejím překročení na hraničním přechodu Všeruby se do pronásledování zapojilo i několik českých policejních hlídek i policejní vrtulník,“ popsala v pondělí dopoledne policejní mluvčí Iva Vršecká.

Pavel J. slouží v různých policejních složkách už šestadvacet let a podobných zákroků zažil ve službě už několik. Ocenění, které převzal za svůj čin, však bylo první tohoto druhu.
Zdrogovaný motorkář ujížděl jako zběsilý. Zklidnila jej až namířená zbraň

Aby prchajícího řidiče zastavila, vytvořila policie na silnici č. I/22 u obce Bezděkov na Klatovsku zátaras za použití nákladního vozidla, které bylo postaveno přes celou šíři komunikace. Jelikož pronásledovaný řidič nemohl pokračovat v jízdě po této silnici, sjel na účelovou pozemní komunikaci, kde havaroval a z vozidla utekl. „Po několika minutách byl vypátrán a následně zadržen policisty z obvodního oddělení Kdyně. Bylo zjištěno, že jde o 37letého muže cizí státní příslušnosti. Případem se v tuto chvíli zabývají klatovští kriminalisté,“ doplnila Vršecká. Jakých trestných činů se cizinec dopustil a co s ním bude dál, nespecifikovala. Okresní státní zastupitelství v Klatovech nemělo v pondělí dopoledne o případu žádné bližší informace, nemohlo se proto vyjádřit ani například k případné vazbě.

Kamion použít mohli

K použití kamionu na zablokování silnice Vršecká uvedla, že policisté mají oprávnění vyžádat věcnou a osobní pomoc od osob podle zákona o Policii ČR, a to při plnění konkrétního úkolu. „Fyzická osoba je povinna požadovanou pomoc poskytnout a současně jí za poskytnutí takovéto pomoci náleží peněžní náhrada, kterou posléze poskytuje Ministerstvo vnitra ČR. Následně jsou vyplacené náklady vymáhány po viníkovi (tj. řidiči ujíždějícího vozidla),“ uzavřela Vršecká.