Milovaná je, ta naše Škodovka je, skandovali v pátek zplna hrdla fanoušci v znovu zaplněné ČEZ Areně v Plzni. A vítězná, dodávali nadšeně. Vedoucí celek hokejové extraligy zahájil totiž novou éru spojenectví se společností Škoda zářivým triumfem.

Plzeňští rozdrtili v utkání 38. kola Litvínov 8:4, když z tříbodové výhry nad Severočechy se před vlastním publikem radovali poprvé od prosince 2005. Navíc se rehabilitovali za úterní debakl 2:6 v Karlových Varech.

„Netušili jsme, co porážka po dlouhé vítězné sérii s týmem udělá, ale mužstvo se zmobilizovalo a veškeré obavy rozptýlilo,“ říkal po boji plzeňský asistent Milan Razým.

Úspěch si přímo v areně užíval spolu se sedmi a půl tisíci diváky i generální ředitel Škoda Holding Tomáš Krsek. A viděl gólové hody.

Už v první minutě dopravil puk do sítě hostů po brejku Vampola, přesto se z vedení radoval Litvínov. Zatímco Vampolův zásah sudí neuznali pro ofsajd, spornou trefu Jánského poté v přesilovce ano. Plzeňský Pöpperle jeho ránu ztlumil v lapačce u brankové čáry, ale viderozhodčí mínil, že puk byl už za ní.

To však domácí ještě víc vyburcovalo. Podnikali rychlé výpady do odkryté obrany hostů a třikrát skórovali.

V převaze o dva muže srovnal po vyšachování bránícího tria Straka. Po parádě rozjeté pasem Modrého a Vampolově přiťuknutí přidal druhý gól Adamský. A už na 3:1 zvýšil znovu v početní výhodě svým prvním gólem v sezoně Benák. Další příležitosti indiáni neproměnili, Vlasák třeba trestné střílení za stažení Straky v šanci, a Trávníček je potom v prostřední části vystrašil. Prodral se přes plzeňské beky a obloučkem překvapil i Pöpperleho. Naštěstí ještě v téže třetině Vlasákova střela od modré v přesile zapadla přesně k tyči a plzeňský stroj nabral obrátky.

„Chtěli jsme odčinit tu ostudu ve Varech,“ říkal Vlasák. A příznivci modrobílé družiny si zakřičeli gól ještě čtyřikrát. Šestý a sedmý úspěch dělilo dokonce jen 25 vteřin. Už na 8:2 svou premiérovou brankou v extralize zvýšil junior Lev jen krátce poté, co byl poprvé nasazen do zápasu.

Hlediště i led poté ovládla euforie a hosté toho využili ke korekci porážky. „Poslední třetinu jsme totálně nezvládli, proto ten debakl,“ přiznal litvínovský asistent Jiří Šlégr.

Třetí čtvrtinu základní části uzavřou Plzeňští v neděli na ledě pražské Sparty.

HC Plzeň 1929 – Benzina Litvínov 8:4

Muž zápasu: Vlasák. Třetiny: 3:1, 1:1, 4:2. Branky a nahrávky: 7. Straka (Vlasák, Benda), 12. Adamský (Vampola, Modrý), 13. Benák (Vostřák, Vlasák), 36. Vlasák (Hanzlík, Kovář), 43. Bomersback (Vampola), 47. Hvila (Scofield, Modrý), 47. Stránský (Vlasák), 52. Lev (Bomersback, Vampola) – 5. Jánský (Lukeš), 24. Trávníček (Černý), 56. Lukeš (Reichl), 58. Černý (Trávníček). Rozhodčí: Fraňo, Turčan – Kreuzer, Jindra. Vyloučení: 6:9, navíc Straka (Plz.) 10 min. Využití: 3:1. Diváků: 7515.

Plzeň: Pöpperle – Jiří Hanzlík, Benák, Benda, Modrý, Dresler, O´Brien, Jeřábek – Stránský, Straka, Vlasák – Bomersback, Vampola, Adamský – Vostřák, M. Heřman, Dvořák – Hvila, Kovář, Scofield – navíc od 50. min. Lev . Trenér: M. Jelínek.

Litvínov: Franěk (47. J. Hübl) – K. Pilař, Kroupa, Skuhrovec, Švarný, Gureň, Punčochář, Stříteský, navíc od 50. Kubát – Jánský, Reichel, Lukeš – Kubinčák, V. Hübl, Jenáček – Černý, Vopat, Trávníček – Majdan, Bojer, Bernát. Trenér: Kučera.