Mladší Martin válí na extraligových kluzištích a mužstvo táhne i jako šéf klubu. A po boku má nově Michala jako dalšího asistenta trenéra Mariana Jelínka.

„Původně jsme chtěl jít postupně, prokousávat se od žáků výš. Ale pak mě oslovila nabídka Mariana Jelínka. Jeho práce mě zajímá. Vím, že se od něj můžu hodně naučit,“ popsal nástup k indiánům Michal Straka.

Ještě loni jste působil jako hrající trenér v druholigových Klatovech. Co vás přimělo ukončit hráčskou kariéru?
Najednou toho bylo moc. Hrál jsem v Klatovech a k tomu jsem trénoval žáky v Třemošné. Víkend mi zabraly zápasy a na cestách jsem byl i přes týden. K tomu mě trápily problémy s koleny. Tak, že jsem si řekl dost. A bágl s výstrojí jsem hodil do kumbálu.

Co jste plánoval dál?
Chtěl jsem zůstat u hokeje. Věnuju se mu celý život, něco o něm vím a ty zkušenosti můžu předat dál. Dodělávám si trenérskou B licenci a poté chci zkusit získat i tu nejvyšší.

Neobáváte se řečí lidí, že do Plzně vás protlačil brácha?
Ne. Já vím, jak to je, a na podobné reakce jsem zvyklý. Většinou ti, co vás nejvíce plácají po zádech, pak ve chvíli, kdy se nedaří, jako první otočí a zle na vás pokřikují. I v Klatovech jsem si občas vyslechl: hele, Straka, hrál extraligu a teď je nemožnej. To patří k téhle branži.

S bratrem Martinem jste byli spoluhráči. Změní se něco s vaším posunem na pozici trenéra?
Nemyslím si. My si celý život říkáme vše na rovinu a když se neshodneme, dovedeme se i pořádně pohádat. Ale když vychladneme, tak jsme schopní najít zase společnou řeč. Věřím, že tak to bude i dál.

Kondiční příprava běží druhý týden. Jaké to je dirigovat borce, s kterými jste ještě nedávno sám hrál nebo jsou vám věkově blízcí?
Žádný problém. Stále si pamatuji, jak se mně tahle část přípravy zadírala, ale jak je potřebná. Takže když slyším, jak si starší borci občas zareptají, snažím se je povzbudit. Dostávají do těla, a to je ještě od neděle čeká první soustředení na Zadově.

Jste vrstevníkem Jaromíra Jágra, co říkáte jeho výkonům?
Smekám před ním. Dokáže se obdivuhodně připravit. Ví co potřebuje, a při hře je maximálně efektivní. To stejné platí ale i o bráchovi.
.