Až kanadské Toronto Bouvies zastavilo ve finále hokejisty Rakonu Domažlice při jejich tažení mezinárodním turnajem amatérských týmů, který na počest třiceti let od svého vzniku pořádal klub RSC Pillnach na stadionu ve Straubingu. Kromě Kdyňanů a Domažličanů reprezentujících společně Českou republiku se desátého ročníku zúčastnily týmy z Německa, Finska, Lucemburska, Anglie, Slovenska, Rakouska, Švýcarska a Kanady.

Pro hokejisty Rakonu, které s pořádajícím klubem pojí dobré vztahy podpořené řadou vzájemných přátelských zápasů, šlo o druhou účast na turnaji, když ten loňský, méně obsazený ročník, dokonce vyhráli.

V úvodu třídenního klání se Rakon potýkal s neúplnou sestavou, když se někteří hráči nemohli uvolnit ze zaměstnání. To se podepsalo na páteční prohře s polskými přeborníky Slezské ligy Polonia Byton 2:3. V sobotu už ale do dějiště turnaje dorazily další opory a Rakon své druhé vystoupení na prestižním turnaji zvládl podstatně lépe, když rozstřílel německé Razinger Devils 6:2. Druhé místo ve skupině D vrhlo hokejisty z Domažlicka proti vítězi skupiny C, rakouskému EHC Klagenfurth. Obhájci prvenství v něm zvítězili vysoko 8:0 a v neděli je čekala semifinálová bitva s postoupivší Polonií Byton. Začátek odvety za nevydařený úvodní souboj ve skupině vyšel Rakonu parádně a brzy šel do tříbrankového vedení. Jenže Poláci zabrali a dokázali vyrovnat. Blíže k vítězství pak Domažlice posunul gólem na 4:3 jeden z nejproduktivnějších hráčů celého klání Pavel Voldán. V závěru polský tým vrhl všechny síly do útoku, Chodové přidali ještě další dvě branky a vyhráli 6:3.

Účastí ve finále se Rakonu splnilo přání, když se v něm utkali s týmem z kolébky hokeje. „Proti hokejistům z Kanady se nehraje každý den. Pro nás to bylo vůbec první seznámení se zámořským hokejem, a proto to byl pro všechny hráče i trenéra ohromný zážitek. Navíc nás pořadatelé po loňském vítězství v tisku a turnajovém průvodci pasovali do role favorita a tak jsme je nemohli zklamat," vzpomíná Václav Konopík na vyvrcholení turnaje, které se těšilo diváckému zájmu.

Toronto Bouvies na zástupce českého hokeje vlétlo a nedarovalo mu ani milimetr ledu bez boje. Rakon v čele s Josefem Novákem v brance neskutečnému tlaku kanadské laviny úspěšně odolával, ale soupeř nakonec přece jen šel do vedení. Ve druhé třetině však vyrovnal Václav Polívka, později vyhlášený jako nejlepší útočník turnaje, a Domažličané mohutně povzbuzováni svými budoucími nástupci z HC Domažlice, kteří je přijeli podpořit v dresech, ale také Slováky vyřazenými Kanadou na nájezdy, nerozhodný stav udrželi až do konce zápasu. O vítězi musely rozhodnout samostatné nájezdy. V nich byli šťastnější Kanaďané, kteří je vyhráli v poměru 2:1.

„Chtěl bych poděkovat našim fanouškům a také všem hráčům za to, že dali do zápasů na turnaji všechen um a hlavně srdce. Bez toho se hokej hrát nedá," říká Konopík a na závěr dodává: „Navázali jsme kontakty s ostatními týmy a doufám, že jsme náš klub, město Domažlice i Českou republiku dobře reprezentovali. Naším snem je jednou uspořádat podobný turnaj také u nás v Domažlicích."