Plzeňané, jejichž barvy hájí řada opor ligového týmu HC Domažlice, se museli obejít bez Jakuba Fasching-bauera, který si dle zpráv z kabiny „válí šunky v teple“. Absentujícího snajpra však zbylí Domažličané v dresu Akademiků dokázali skvěle zastoupit.

Už po čtyřech minutách publikum rozehřál Václav Polívka, který přesnou střelou z úhlu zaskočil Romanova a otupil tak úvodní nápor hostů – 1:0. Branka zvedla hokejová stavidla, hrálo se ve zběsilém tempu nahoru dolů. Na obě branky se střídavě valil útok za útokem, stav se však měnil až po čtvrthodině hry. To se pumelicí od modré prosadil další z ´domažlických´ Akademiků Muchka – 2:0. A když o dvě minuty později ustál Mainer ve skrumáži před polskou brankou sérii tvrdých střetů, bylo to po jeho pohotové dorážce 3:0.

Také vstup do druhé třetiny se Plzeňanům náramně povedl. Nejprve zásluhou ´chodské´ lajny využili přesilovku, když kombinaci Baxy a V. Polívky zakončil střelou od mantinelu O. Polívka, vzápětí Voves pohotovou dorážkou zvýšil na 5:0, takže Vondráčková mohla z chrchlajících reproduktorů zapět svoji „Pátá už odbyla…“ Ačkoli výsledek hovořil jasně, na ledě to tak jednoznačné nebylo. Hosté se však jen těžko dostávali do zakončení. Až v polovině zápasu snížil Shalamov na 5:1. Jenže Akademici odpověděli dvěma góly Setikovského. Skóre 7:1 mohl v samém závěru ještě zvýšit Polata, trefil však pouze tyč.

O čem je univerzitní hokej, naplno ukázala závěrečná třetina. Ani jeden z týmů totiž neubral, ba naopak. Jako když naložíte žebřiňák balvany a pustíte ho z kopce… Tempo bylo ještě vyšší, přibylo i tvrdých soubojů, kdy to chvílemi vypadalo, že si budoucí lékaři na ledě v předstihu budují vlastní portfolio pacientů. Mač se zvrhl i střelecky. Desetigólovou smršť zahájil Mainer, který ujel v oslabení a zvýšil vedení Akademiků na 8:1, za pár vteřin ale Evdokimov potrestal chybu domácích v rozehře – 8:2. Na jeho trefu stejně rychle odpověděl Setikovský a po něm na 10:2 upravil Baxa po parádní akci v přesillovce.

Trenéři sborné od polsko-ukrajinských hranic poté ponechali na ledě svoji elitní formaci a ta začala úřadovat. Po gólech Pichueva, Alferova a dvou zásazích obrovitého Kopyttsova, takového krynického Lindrose, se luxusní náskok Plzeňanů smrskl na čtyři branky – 10:6. Klinickou smrt Akademikům pomohl překonat oddechový čas. Po proslulém Ceperkově „fénu“, kdy kouč rozezlený laxní hrou svým svěřencům na střídačce zblízka promluvil do duší, se domácí zmátořili. Sedm minut před koncem Setikovský čtvrtým gólem v utkání zvýšil na 11:6, a když za další minutu zvýšil Voves na 12:6, bylo po dramatu. Hosté, kteří svoji údernou lajnu utavili častým střídáním a dlouhým pobytem na ledě, se už na nic nezmohli, a tak alespoň zkusili vyprovokovat k pěstnímu souboji kapitána Akademiků Václana Polívku, obrovitý Baxa s možnou posilou Domažlic z druholigových Klatov Kubíkem ale byli naštěstí poblíž.

Akademici Plzeň – Academy Krynica 12:6 (3:0, 4:1, 5:5)

Branky: 4. V. Polívka, 16. Muchka, 18. a 42. Mainer, 21. O. Polívka, 22. a 54. Voves, 29., 31. 43. a 53. Setikovský, 46. Polata – 28. Shalamov, 42. Evdokimov, 49. Pichuev, 49. a 53. Kopyttsov, 50. Alferov. Rozhodčí: Svoboda – Jelínek, Kotyza. Vyloučení: 6:4. Diváci: 100.

Akademici Plzeň: Frček (Smejkal) – Kubík, Prachař, Pokorný, Muchka, Malota, Blumentrit, O. Polívka, Škarka, Franěk, Sequens, Setikovský, Mainer, Kučera, Polata, Baxa, Voves, V. Polívka, Jakubec, Hajšman. Trenér: Tomáš Ceperko.