„Když se podívám po okolí, ne všude se najdou lidé ochotní udělat něco navíc a nejen pro sebe, ale i pro ostatní. A já jsem moc ráda, že u nás v Poděvousích to u hasičů opravdu funguje.“ Tak nám představila Sbor dobrovolných hasičů z Poděvous náměstkyně starosty tamějšího SDH Anděla Sedláčková.

Sbor dobrovolných hasičů byl v Poděvousích založen v roce 1923. Tehdy byla hlavní náplní sboru především záchrana osob a majetku. S nástupem a lepší dostupností profesionálních hasičů se však tato aktivita stáhla do ústraní a sbor se přeorientoval spíše na hasičský sport.

V současné době má sbor 17 mužů a stejně tolik žen. A především požárnímu sportu zůstávají poděvousští hasiči věrni dodnes.

„Náš sbor je orientovaný především na požární sport,“ říká Sedláčková s tím, že kromě pohárových soutěží v okolí se družstva účastní především celého seriálu Západočeské hasičské ligy.

Úspěchy v soutěžích slaví zejména nedávno znovuzaložené družstvo žen. To fungovalo v Poděvousích již před léty, ale po několika sezonách, ačkoli úspěšných, se rozpadlo.

K opětovnému založení došlo v roce 2006. Tehdy sboru přibylo několik členek odjinud a kromě samotných požárních útoků se ženy začaly soustředit i na postupové soutěže a stovkování.

„Náš ženský mančaft nás reprezentuje na celorepublikových závodech ve stovkování o Pohár Velkopopovického kozla. Snažíme se prorazit i v postupových soutěžích pod hlavičkou SH ČMS,“ vysvětluje Sedláčková a dodává, že letos se hasičům bohužel moc nedařilo a oba závodní týmy provázela zranění a krize. Muži skončili v seriálu ZČHL na 9. příčce, ženský tým získal bronz. „Stejně tak jsme s děvčaty skončily třetí i na krajském kole postupových soutěží. Vloni to ale bylo lepší. Ligu jsme vyhrály a kluci byli rovněž „na bedně“ jako třetí,“ poznamenává náměstkyně.

O tom, že Poděvousští vkládají do svých hasiček velké naděje, svědčí i to, že mají pro družstvo žen v obci postavenou stovkovou dráhu.

"Během sezony jezdíme trénovat i do Plzně na tartan. Požární útoky trénujeme jednou týdně, někdy jednou za 14 dní. Zjara začínáme na asfaltové silnici před hasičárnou, v létě smíme i na hřišti TJ Sokol Poděvousy, kde je to samozřejmě lepší a bezpečnější,“ říká Sedláčková.

Hasiči se také už druhým rokem angažovali jako pořadatelé prestižních závodů, když Poděvousy hostily jedno z kol Západočeské hasičské ligy.

Nejen požárním sportem je ale dobrovolný hasič živ. Poděvousští hasiči každoročně staví v květnu májku a v prosinci vánoční strom. V zimě pořádají dětský maškarní bál a letos se konal pro dospělé i bál pyžamový. „Pokud nás kdokoli z vesnice požádá, rádi pomůžeme tam, kde je třeba,“ připomíná Sedláčková.

SDH Poděvousy je zařazen do kategorie JPO V a zásahová jednotka byla v obci řádně obnovena teprve nedávno.

„Vlastníme samozřejmě zásahovou mašinu a další k ní potřebné vybavení. To jsme získali od obce, ale co se týká zásahů, tak nejsme moc moderně vybaveni. Samotný materiál máme, ale bohužel nám pro něj a pro členy už léta chybí adekvátní dopravní prostředek. Ten by byl opravdu zapotřebí, ale sehnat dostatečné finanční prostředky na větší auto není jen tak,“ tvrdí hasička. Zmiňuje také hasičskou zbrojnici, která v minulosti hodně zchátrala, ale v posledních letech se zrenovovala fasáda, upravilo okolí a vyměnila vrata do garáže. „Letos se pak předělala celá střecha. Všechno se provedlo svépomocí a po finanční stránce nám opět hodně pomohla obec,“ dodává náměstkyně.

Jelikož má k obci relativně blízko výjezdová jednotka z HZS Staňkov, stejně jako dobrovolné složky ze Staňkova a z Kolovče, je zásahová jednotka povolávána především k místním událostem, případně pokud se v okolí přihodí nějaká větší událost.

„Vzpomínám si na požár stohu zemědělského družstva před pár lety, kdy se oheň pustil i do neposekaného obilí kolem a vítr ho hnal k zahradám a obytným budovám,“ vypráví Sedláčková. „Naštěstí tenkrát nakonec shořela je ta sláma,“ dodává.